Atviros pamokos apie vaikų kalbos kūrybiškumo ugdymą parengiamojoje mokyklai grupėje konspektas. Pamokos apie kalbos raidą „bendravimo menas“ santrauka

Olga Koluntaeva
Antrosios kalbos raidos pamokos santrauka jaunesnioji grupė tema "Žodinis liaudies menas"

Pamokos apie kalbos ugdymą antroje jaunesniojoje grupėje ta tema santrauka:

« Folkloras» .

Koluntaeva Olga Michailovna

auklėtoja MBDOU d / c Nr. 6 x. Turkinsky Beloglinsky rajonas Krasnodaro teritorijoje

Tikslas: supažindinti vaikus jaunesnysis ikimokyklinio amžiausį žodinis liaudies menas, vystytis vaikų kalbėjimas tautosakos priemonėmis.

Užduotys:

Patikslinkite vaikų idėją apie tokius tautosakos žanrus kaip skambutis, darželio eilėraštis, mįslė, pasaka, liežuvio suktuvas;

Išraiškingai išmokyti intonuoti kartu su mokytoju pasakyti lopšelį;

Pagal aprašymą padėti atspėti mįsles;

Suaktyvinti vaikų kalbą, skatinant juos sakyti, kurti sudėtingus sakinius;

Ugdykite susidomėjimą žodinis liaudies menas.

Įranga: žaislinė saulė ir debesis; skėtis; krepšelis, kuriame yra 2 kiaušiniai: paprastas ir auksinis; molbertas su magnetais; gėlių žiedlapiai su užrašytomis mįslėmis.

Pamokos eiga:

Kažko sugalvojo paprastai ir išmintingai

Pasisveikinkite susitikdami: "Labas rytas!"

labas rytas saule ir paukšteliai

Labas rytas brangūs žmonės!

Visi tampa malonūs, pasitikintys,

Labas rytas trunka iki vakaro!

Vaikinai, šypsokimės vieni kitiems, šypsokimės svečiams ir leiskime gera nuotaika nepalieka mūsų visą dieną.

Vaikinai, kas verčia mus jaustis gerai? (dovanos, žaidimai su draugais, svečiai ateina). Ar geras oras leidžia mums jaustis gerai? Taip, žinoma! Koks geras oras? (kai saulėta).

Tada vadinkime saulę arba, kaip sakydavo, spragtelkime. Atsistokite į šokį ir perskaitykite kvietimą saulės šviesa:

Saulė, saulė!

Pažiūrėk pro langą!

Vaikai laukia jūsų

Vaikai laukia.

Saulė, parodyk save!

Raudona, eik!

Manau, dabar saulė tikrai pasirodys, ir mūsų nuotaika bus gera.

(Pasirodo saulė.)

O, vaikinai, kas tai? (saulė) Saulėta, tu mus sušildyk, ateik pamaloninti?

Atėjau, nes tu man paskambinai, bet šiandien negaliu tavęs sušildyti.

Nes mane dengia debesis. Ir iš debesų atėjo lietus. Ir man nuobodu.

Vaikinai, pasiimkime skėtį,

Eikime pasivaikščioti per lietų!

Muzikinis žaidimas "Saulė ir lietus".

O, vaikinai, debesis nepalieka. Ką daryti? Be saulės mums bus blogai. Kaip mes galime jį linksminti, kaip galime jį linksminti? Oi, sugalvojau pajuokauti ir pasilinksminti. Prisiminkite, mes kalbėjome apie vaikiškus eilėraščius. Tai tokios mažos eilutės, kad linksminti ir šviesti vaikus. Gal linksmybės ir saulės linksmintis.

Pro langą žiūri saulė

Šviečia į mūsų kambarį

Suplosime rankomis

Labai patenkintas saule.

Sunny, ar tau patiko mūsų vaikiškas eilėraštis?

Linksma gera, bet man vis tiek nuobodu.

Kam mums saulė pralinksminti, kaip tu manai? Užduokime jam mįsles. Taip, sunkios mįslės, bet nuostabus:

1. Laukiu mamos su pienu,

Jie įleido vilką į namus.

Kas buvo šie vaikai? (Septyni vaikai)

2. Kokia pasaka: katė, anūkė,

Pelė, kitas šuo Bug.

Padėjo seneliui ir močiutei

Ar nuskynėte šakniavaisių derlių? (Ropė)

3. Jis buvo kepamas iš miltų,

Ant grietinės buvo sumaišyta.

Ant lango jis šąla,

Jis nuriedėjo taku.

Kiškutis norėjo jį valgyti

Pilkasis vilkas ir rudasis lokys.

Ir kai kūdikis yra miške

Sutikau raudonąją lapę

Negalėjau nuo jos atsitraukti.

Kas yra pasaka? (Kolobokas)

4. Prie miško, pakraštyje,

Trys iš jų gyvena trobelėje.

Yra trys kėdės ir trys puodeliai,

Trys lovos, trys pagalvės.

Atspėk be supratimo

Kas yra šios pasakos herojai? (Trys lokiai)

5. Atsakykite į klausimą:

Kas nešė Mašą krepšyje,

Kas sėdėjo ant kelmo

Ir norėjote valgyti pyragą?

Jūs žinote istoriją, ar ne?

Kas tai buvo? (Turėti)

Vaikinai, aš turiu krepšį. Matai, kas ten yra? (2 kiaušiniai: paprastas ir auksinis). Vaikai, iš kokios pasakos šios sėklidės? (Uolėta višta) Ką višta pasakė istorijos pabaigoje?

O kaip mūsų saulė? .... (vaiko vardas, paklauskite jo, ar mes jį nudžiuginome?

Su tavimi įdomu, įdomu, bet džiaugsmui kažko vis tiek trūksta.

Nagi, brangioji, liežuviukai kalbėk, irgi smagu. Kam jums, vaikinai, reikalingi liežuvio suktuvai? (padėti žmonėms išmokti kalbėti taisyklingai ir aiškiai). Prisiminti paglostyti:

Pelė sėdėjo kampe

Ji suvalgė gabalėlį beigelio.

(vaikai iš pradžių kalba lėtai, o paskui vis greičiau)

Debesis išeina, o saulė šypsosi.

O vaikinai, žiūrėk, mes esame saulė apsidžiaugė, linksminosi. Dabar mus sušildys ir nebebus nuobodu. O kai nusibosta, prisimins mūsų žaidimus, pasakas, darželinius eilėraščius ir liežuvio virpėjimus. Atsisveikinkime su saule, jam laikas į dangų, ištesėti pažadą, sušildyti mus.

Vaikai mojuoja saulei.

Vaikinai, ką mes šiandien išbandėme nudžiugink saulę?

(slaugytoja, žaidimas, pasaka, mįslė ir liežuvio suktuvas) Ir visą šį turtą sukūrė rusas žmonių.

Paplokime vieni kitiems už klases.

Susijusios publikacijos:

Savo nešiojamojo kompiuterio temą pasirinkau žodinį liaudies meną. Dainos, eilėraščiai, pokštai – smulkūs liaudies meno šedevrai, kaupiami.

Meistriškumo klasė „Žodinis liaudies menas kaip priemonė lavinti ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbą“- Laba diena, mieli kolegos! Meistriškumo klasės tema „Žodinis liaudies menas kaip priemonė lavinti ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbą“.

NOD apie socialinę ir komunikacinę raidą „Žodinis liaudies menas“ MOU-licėjus yra struktūrinis MDOU padalinys Darželis Nr.9 markės Saratovo sritis GCD santrauka apie socialinę ir komunikacinę.

Pedagoginis projektas „Žodinis liaudies menas kaip mažų vaikų kalbos ugdymo priemonė“ MBDOU „Komplektinio tipo darželis“ Nr. 55 „Wonder Woman“ Administracijos sociokultūrinių ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų skyrius.

Korškova Svetlana Andreevna

Savivaldybės biudžetinės ikimokyklinės ugdymo įstaigos bendrojo ugdymo tipo darželis su prioritetiniu vaikų meninio ir estetinio ugdymo veiklų įgyvendinimu Nr. 2 „Beločka“

globėjas

Pamokos apie kalbos raidą santrauka

Tema: „Kūrybinis pasakojimas“ (vyresnė grupė)

Vaikų veiklos rūšys : žaismingas, komunikabilus, produktyvus, suvokimas grožinė literatūra, muzikiniai ir meniniai, fiziniai, pažintiniai tyrimai, meninė kūryba.

Užduotys : mokyti vaikus sugalvoti pasakas; ugdyti vaikų kūrybinę veiklą; plėtoti žodinę kalbą; praturtinti leksika; išmokti kurti pasaką pagal klausimus; aktyviai užsiima žodžių kūrimu, samprotavimu, savo požiūrio išreiškimu; įtvirtinti gebėjimą kurti kolektyvinės kompozicijos dalis; pratimai simetriškai išdėstyti vaizdus; ugdyti estetinius jausmus ir estetinį suvokimą.

Planuojami rezultatai: savarankiškai sukurti apysaką; aktyviai ir maloniai bendrauti su mokytoju ir bendraamžiais sprendžiant žaidimo problemas; išreiškia teigiamas emocijas; domisi vaizdine vaikų veikla (aplikacija „Gėlių krepšelis“).

Medžiagos ir įranga: molbertas - 2 vnt.; projektorius ir lenta, krepšelis, gėlės, klijai.

Turinys organizuota vaikų veikla

1. Žaidimo momento įvadas.

Vaikai įeina į salę skambant muzikai.

Pedagogas: Vaikinai, ar jums patinka pasakos?

Vaikai: Taip.

Pedagogas: Ar norite būti pasakoje?

Vaikai: Taip.

Pedagogas: Bet norėdami patekti į tai, turime pasakyti stebuklingi žodžiai. Tu esi pasiruošęs?

Vaikai: Taip.

Pedagogas:

Pasaka eina per mišką -

Veda pasaką už rankos

Vaikai: pakartokite žodžius po mokytojo.

Ekrane pasirodo caras ir princesė Nesmeyana.

Nesmeyana: Tėti, aš noriu dovanos. Juk kiekvienas gauna gimtadienio dovaną. Nori Nori.

Caras: Ko jūs norite? Juk tu turi viską.

Nesmeyana: Noriu... noriu pasakos.

Caras: Pasaka? Na, pasaka yra pasaka.Vienoje baisioje - baisioje pilyje gyveno siaubingas ....

Nesmeyana verkia, purto galvą ir rėkia

Caras: Nereikia. Nenoriu. aš neklausysiu.

Pedagogas: Sveiki, brangusis karaliau ir Nesmeyana.

Herojai: Sveiki, kas tu toks? Kaip mus pagavai?

Pedagogas: Mes esame tie, kurie labai mėgsta pasakas. Ir jie atėjo pas tave, matyt, neatsitiktinai.Tėve caras, tu esi baisi pasaka pasakyk. Ar pats nebijai?

Caras: Negaliu pasakoti istorijų. Juk tai ne karališkas reikalas.

Pedagogas: Kur tavo pasakotojas?

Caras: Taip, prašė laisvo laiko, močiutė sirgo. Štai kodėl turėjau jį paleisti.O Nesmeyana gimtadienio proga norėjo pasakos. Negaliu pasakoti istorijų, galiu tik leisti dekretus.

2. Kūrybinės istorijos piešimas.

Pedagogas: Mielas karaliau, jei leisi, padėsime tavo sielvartui. Vaikinai, jie sukurs gerą Nesmeyanai, pasaka. Tikrai vaikinai?

Vaikai: Taip.

Pedagogas: Prisiminkime, kokiais žodžiais prasideda pasakos.

Vaikai: Prieš daug laiko; kartą; Kažkada buvo; tolimoje karalystėje – tolimoje valstybėje ir pan.

Caras: O, mano galva pilka. Visiškai pamiršta. Turiu stebuklingą skrynią, kurioje gausu įkalčių. Jis padės jums atlikti šią sunkią užduotį – sukurti pasaką.

Pedagogas: Ačiū karaliui už pagalbą.O, vaikinai, man taip įdomu, ką galime padaryti. Ir tu?

Vaikai: vaikų atsakas.

Pedagogas: Na, negaiškime laiko. Pradėkime.

Ekrane pasirodo karstas ir atsidaro muzika.

Vaikai: pakaitomis kalbėkite.

Iš karsto paimama užuomina, veikėjo paveikslas ar veiksmo scena ir pan.

Nesmeyana: Norėčiau, kad pasakoje atsirastų geras bičiulis.

Herojaus paveikslas – atgyja . Ekrane pasirodo Ivanuška.

Ivanuška: Sveiki geri žmonės.O, kažkaip vangiai sveikinatės. Na, atsipalaiduokime!

3. Dinaminė pauzė.

PHYSMINUTKA „Pasakos“

Pelė bėgo greitai

(bėk į vietą)

Pelė vizgino uodegą

(judesio modeliavimas)

Oi, numečiau kiaušinį.

(pasilenk, „pakelk sėklidę“)

Žiūrėk, sugedo

(parodyti "sėklidę" ant ištiestų rankų)

Pedagogas: Ivanuška, kodėl tu liūdi?

Ivanuška: Man tai kažkaip nepatogu. Jūs, vaikinai, esate puikūs. Tokią pasaką jie sugalvojo ir pristatė Nesmeyannai ir aš.

Pedagogas: Ivanuška, neliūdėk, mes ką nors sugalvosime.

Ivanuška: Nesmeyanai norėčiau padovanoti visą krepšelį gėlių. Kur jų gauti, neįsivaizduoju.

Pedagogas: Ivanuška, neliūdėk. Vaikinai ir aš tau padėsime.

4. Kolektyvinė paraiška„Gėlių krepšelis“.

Ivanuška: - Tai gėlės! Puiku vaikinai. Labai ačiū už Jūsų pagalbą. (Paduoda Nesmeyanai krepšelį gėlių).

Pedagogas: Ir mums laikas grįžti. (Mes sakome magiškus žodžius. Uždanga užsidaro).

Vaikai taria:

Pasaka eina per mišką -

Veda pasaką už rankos

Taip, kad gėris vėl nugalės prieš blogį!

Į gėrį, į blogį, kad įsitikintum gėriu.

5. Refleksija.

Pedagogas: Buvome kaip pasakoje

Viskas apie ją kardinaliai pasikeitė.

Mes trypėme kojomis

Suplojome rankomis.

Jie mus prisimins pasakoje.

Štai keletas gerų bičiulių

Štai keletas drąsių.

Vaikai eina į grupę.


Kalbos kūrybiškumo ugdymo pamokos santrauka Nr.2

vaikai vyresnioji grupė tema:

„Išmokykime dailininką Kistočkiną kurti poeziją“

(mokytoja Galeeva Gulnara Mansurovna)

Programos turinys: 1. Skatinti vaikų kalbos raidą kūrybiškumas(paprastų eilėraščių kompozicija).

2. Įtvirtinti vaikų gebėjimą vartoti kalboje artimus ir priešingos reikšmės žodžius.

3. Įtvirtinti vaikų gebėjimą rasti vaizdinius (žodžius-rimus): padanga-mašina; garo-samovaras; ramunėlių puodelis; kalė-barsukas.

4. Įtvirtinti gebėjimą užbaigti poetines eilutes, parenkant tinkamus žodžius ne tik pagal rimą. Bet ir prasme.

5. Ugdykite norą padėti draugui.

Medžiaga: Lėlė-dailininkas Kistočkinas; laiškas, paveikslas

„Katė ant lango“; rimų lapas

„Rimai paveiksle“.

^ Žodyno darbas: Sinonimai: katė – šviesi, raudona, ugninė; gauruotas, pūkuotas;

Antonimai: purus – lygus; linksmas - liūdnas; išdykęs

Ramus.

^ Metodiniai metodai: naudojimas vaizdinė medžiaga(„Rimai paveikslėlyje“, „Katė ant lango“);

Netikėtumo akimirka – menininkas Kistočkinas;

Žodžių žaidimai „Pasakyk atvirkščiai“; „Pasakyk, kuris“;

apibendrinimas; padrąsinimas, meno žodis.

^ Preliminarus darbas: Stebėti kačiuką poezijos skaitymas; susipažinimas su poetų kūryba; kalbos žaidimai; organizuotas edukacinis kalbos veikla.

^ Individualus darbas: Pagalba iškilusiais klausimais, patarimai vaikams, su žemas lygis plėtra.


^ Insultas:

Pedagogas: Vaikinai, šiandien į mūsų darželį vėl atkeliavo dailininko Kistočkino laiškas. Jis dėkoja už tai, kad atsiliepėme į jo prašymą ir kūrėme eilėraščius apie rudenį, todėl galėjo išleisti knygą su savo iliustracijomis ir mūsų eilėraščiais. Taip pat rašo, kad eilėraščiai jam taip patiko, kad jis tikrai norėjo su mumis susipažinti, todėl nusprendė pats atvykti mūsų aplankyti.

(pasigirsta beldimas, iš už ekrano pasirodo lėlė - menininkas Kistočkinas).

Kistočkinas: Sveiki, vaikinai! Labai džiaugiuosi, kad galėjau atvykti pas jus. Atsiuntei man nuostabius eilėraščius, kaip galėjai juos sukurti, juk tu dar mažas?

Pedagogas: Gerbiamas menininke, kad kurtum poeziją, nebūtina būti suaugusiam. Reikia turėti įkvėpimo ir, žinoma, tam tikrų taisyklių išmanymą. Prisijunkite prie mūsų ir pasiruoškite kalbos kūrybiškumui.

Kistočkinas: Na, ačiū jums! man bus labai įdomu.

Pedagogas: Vaikinai, atsisėskite ant kėdžių ir pirmiausia šiek tiek apšildysime:

Pasakyk man, kokia mūsų kalba?

Vaikai:………………………………………….

Pedagogas: Kokie yra žodžiai?

Vaikai:………………………………………….

Pedagogas: Ką gali reikšti žodžiai?

Vaikai:……………………………………………..

Pedagogas: Taip, žodžiais galima žymėti daiktus, reiškinius, daiktų veiksmus, jų ženklus. Prašau pabandyti pateikti man pavyzdžių.

Vaikai: ……………………………………………..

Pedagogas:Šauniai padirbėta! Jūs padarėte gerą darbą, o dabar aš siūlau žaisti žaidimą:

"Pasakyk atvirkščiai"

Didelis mažas; ilgas trumpas; siauras Platus; purus - lygus; linksmas - liūdnas; meilus - grubus; malonus piktas; tyliai - garsiai.

Pedagogas: Ir dabar mes stengsimės padaryti tą patį poetinė forma. Norėdami užbaigti poetinę eilutę, turite pasirinkti priešingą reikšmę.

„Pasakysiu žodį aukštas, ir tu atsakysi (žemas),

pasakysiu žodį toli, ir tu atsakysi (Uždaryti),

Aš tau pasakysiu žodį bailys, tu atsakysi (drąsus)

Dabar Pradėti Aš pasakysiu, o tu atsakysi (pabaiga)".

Na, gerai padaryta, pasirinkote tinkamus žodžius, turinčius priešingą reikšmę, o dabar siūlau žaisti kitą žaidimą, pavadintą:

"Pasakykite man, ką"

Bet pirmiausia išklausykite eilėraštį „Rytas“

„Kas yra šį rytą? Šiandien blogas rytas, šiandien nuobodus rytas ir panašu, kad lis.

Kodėl blogas rytas? Šiandien Labas rytas, šiandien linksmas rytas ir debesys pasitraukia!

Šiandien nebus saulės, šiandien bus saulės, šiandien bus niūri, pilka, debesuota diena.

Kodėl nebus saulės? Tikriausiai bus saulė, tikrai bus saulė ir šaltas mėlynas šešėlis!

Pedagogas: Vaikinai, apie ką šis eilėraštis?

Vaikai:…………………………………………………..

Pedagogas: Tiesa, apie orą, apie rytą. Bet kodėl vienas žmogus mato blogą, pilką, apsiniaukusį rytą. O kitas geras, linksmas, džiaugsmingas, šviesus, šiltas.

Kistočkinas: Ar galiu pabandyti atsakyti į šį klausimą?

Manau, kad viskas priklauso nuo žmogaus nuotaikos, nuo jo požiūrio į gyvenimą.

Pedagogas: Na, aš su tuo sutinku, o jūs, vaikinai?

Vaikai:……………………………………………………

Pedagogas: O dabar, vaikinai, pabandykite apibūdinti reiškinį ir paimkite žodžius, kurie yra artimi prasmei:

Naktis (kas?) Tamsi, nepereinama, juoda….

Mėnulis (kas?) yra didelis, apvalus, didžiulis ...

Mama (kas?) Maloni, meili, miela ... ..

Gerai, vaikinai, matau, kad mokate pasirinkti žodžius, apibūdinti objektą ar reiškinį. Dabar laikas mums šiek tiek pailsėti.

Fizinis lavinimas:

"Vėjas pučia mums į veidus"

Kistočkinas: Kaip tau įdomiai sekasi, man tai labai patinka. Net supratau, kad norint kurti poeziją, reikia mokėti atrinkti artimus reikšme ir priešingos reikšmės žodžius.

Pedagogas: Gerbiamas menininke! Rašyti poeziją reikia daug įgūdžių. Paklauskime vaikinų, kas tiksliai:

Vaikai:(siūlomi atsakymai): 1. Vartojimas kalboje nuostabūs žodžiai ir posakius.

2. Pastebėkite įdomų dalyką.

3. Stebėkite.

4. Paimkite rimus.

Kistočkinas: Galiu pastebėti įdomų kasdienybėje ir stebėti, nes esu menininkė. Išmokei mane sugalvoti artimus žodžius ir priešingos reikšmės žodžius. Kas yra rimai?

Vaikai:…………………………………………………

Pedagogas: Taip, rimai yra žodžiai, kurie baigiasi taip pat (baby bump, little bird), bet svarbiausia, kad eilėraštyje rimai būtų parinkti pagal reikšmę. Jei pasirinksite netinkamą rimą, gausite ne eilėraštį, o nesąmones. Klausykite Nikolajaus Krasilnikovo eilučių:

„Poetas atnešė malkų ir žvakę, išlydė vakare upė(viryklė).

Bitė sukasi aplink gėlę, o paskui skuba prie gėlės. Savo snapelyje jis nešiojasi auksinį saldainį ledas(medus)"

Kistočkinas: Labai sunku pasiimti rimus.

Pedagogas: Dabar aš jums šiek tiek padėsiu, pažiūrėkite į šį plakatą, jame rodomi paveikslėliai, pabandykite juos sujungti poromis, formuodami rimus.

(puodelis – ramunė; katė – krepšelis; šakelė – barsukas; padanga – automobilis; samovaras – garas).

O dabar naudodamiesi šiais rimais pabandykite užbaigti frazes:

Važiavau automobiliu, sudaužiau padanga.

- Šiandien sudaužiau puodelį, ant jo buvo ramunėlių.

- Užsikabinau ant šakos, o po juo sėdi barsukas.

- Šiandien radau katę, įkišau ją krepšelis.

Fizinis lavinimas:

"Katė ėjo taku"

Kistočkinas: Vaikinai, šiandien tiek daug išmokau, labai ačiū, kad pakvietėte mane dirbti su jumis. Bet turiu tau nedidelį prašymą. Mano mylimas katinas rytoj švenčia gimtadienį. Žiūrėk, aš nupiešiau jos portretą, būtų puiku, jei tu ir aš jai parašytume eilėraščius kaip dovaną.

Pedagogas: Na, vaikinai, pabandykime padėti savo draugui. Siūlau atidžiai apsvarstyti portretą ir paveikslėlyje rasti žodžius - rimai (samovaras - garas; uogienė - gimtadienis; stalas - grindys; katė - pūkuotas pilvukas).

^ Vaikai: tada vaikai pateikia savo kalbos kūrybos variantus (vaikų eilėraščiai pateikiami priede)

Kistočkinas: Ačiū, vaikinai, o dabar man laikas paskubėti, eisiu paruošti šventę savo augintiniui.

IN dozatorius: Dailininkui Kistočkinui labai patiko jūsų eilėraščiai, manau, patiks ir katinui. Ačiū, vaikinai, už gerą darbą.

Priedas:

1. Plakatas „Rimai paveikslėlyje“










^ 2. Paveikslas "Katė"

Eilėraščiai vaikams:

Nastya Plotnikova:

« Katė sėdi prie stalo ir žiūri į puodelį.

Ant stalo yra uogienė, greitai bus gimtadienis!

^ Zhenya Romanov:

„Samovaras jau verda, puodelis ant stalo, katė laukia gimtadienio, beigelių ir uogienės dienos!

Masha Sulekova:

„Katės gimtadienis, katė žiūri pro langą, geria arbatą iš puodelio ir kviečia į svečius“

Nastya Yudina:

„Laikrodis išmušė gimtadienį, uogienė padėta ant stalo, o samovaras jau paruoštas, kad katė aplankytų visas kates“

Belovas Arnoldas:

" Gimtadienis! Gimtadienis! Avienos ir uogienės diena! Katė laukia draugų ir dovanų iš svečių“

Maksimas Lavrovas:

„Labai myliu mūsų pūkuotą gimtadienį pilka katė, paruošime skanėstus, kad burna šypsotųsi“

Paskutinė pamoka-pramogos m parengiamoji grupė apie vaizduojamąjį menątinginystė.

Programos turinys:

    Intensyvinti per metus vaikų išmoktas veiklas, siekiant įtvirtinti žinias apie spektrines spalvas, pagrindines spalvas ir iš jų gauti papildomų spalvų;

    piešti netradiciniais būdais, sudaryti kompoziciją ant lapo, pavaizduoti, Skirtingi keliai;

    įtvirtinti techninius piešimo įgūdžius: taisyklingai laikykite teptuką, naudokite storą ir ploną šepetį, nuplaukite juos dviejuose vandenyse;

    įvairiais būdais konstruktyviai ir plastiškai lipdyti gyvūnus, modeliavimo peiliu nupjauti letenėles, tvirtinti dalis;

    pagal algoritmą padaryti pieštuko eskizą (liemuo, galva, letenos, uodega, detalės); piešti pieštukais su brūkšniais viena kryptimi; užbaigti piešinį.

Pamokos eiga:

V. – Neatsitiktinai kviečiu jus į šią salę. Labai gerai pažįstamai pasakai reikia jūsų pagalbos.

Atspėk pasaką.

Miško pakraštyje, mažoje trobelėje, gyveno apvalus vyriškis. Jo močiutė suglamžė, suglamžė, sodino į krosnį, šaldė ant lango, bet nesekė!

D. – Kolobokas.

V. – Paėmė nuo stalo pieštuką, kad būtų smagiau kelyje ir susuko. Pažiūrėkime, kaip senelis ir močiutė laikosi be jo.

(Visi artėja prie namo.)

K. - Kas-kas gyvena teremočkoje?
Kas-kas gyvena žemumoje?

(Iš namų lėlės bibabo lange pasirodo senelis ir moteris).

D. ir B. – Tai aš senelis.
Tai aš močiutė.

V. - Kaip tu gyveni be koloboko

Senelis ir Baba - Mes esame nuobodūs vaikai. Mūsų namuose nėra gražių indų, ir, matyt, kolobokas nemėgo gulėti ant lango be lėkštės. Čia jis nuriedėjo.

V. – Štai ir bėda. Kaip galime padėti seneliui ir Babai. Kam galime paprašyti stebuklingo patiekalo?

Det. Iš liaudies amatininkų.

(Išeina trys merginos - Gorodets, Gzhel, migla).

Dev. Gorodets.:

Lentos iš liepų
Ir besisukantys ratai ir arkliai...
Nupieštas gėlėmis
Atrodo, kad jie būtų puspročiai.
Raiteliai šuoliuoja ten
Karštis – paukščiai skrenda aukštyn.
Ir juodai balti taškai
Blizgučiai saulėje.

Vaikai: Gorodets.

K. – Kaip „Gorodets“ meistrai pradeda dažyti savo spalvas?

Vaikai: su obuoliu, šviesus tonas.

Mergina Gzhel:

mėlynos ir baltos spalvos indai,
Pasakyk man iš kur tu?
Atrodo, kad atėjo iš šiaurės
Ir pražydo gėlėmis
mėlyna mėlyna
Švelnus gražuolis

Vaikai: Gzhel.

Kl. – Kodėl Gželis vadinamas baltai mėlynu stebuklu?

Vaikai – Indai balta spalva, raštai yra mėlyni ir mėlyni.

Dymka mergina: – Vakarai žiemą būna ilgi

Ir iškalta ten iš molio,
Visi žaislai nėra paprasti,
Ir stebuklingai nutapytas:
Sniego baltumo kaip beržai
Apskritimai, kutai, juostelės.
Iš pažiūros paprastas modelis
Bet aš negaliu pažvelgti į šalį
Tu man pasakyk kur
Ar įvyko šis stebuklas?

Vaikai - iš Dymkovo kaimo.

(Vaikai ant padėklo iš amatininkės paima molinius žaislus, kuriuos pasigamino patys).

Vaikas 1

- O, melskis, melskis,
Kai jie nuėjo į pievą,
Arkliai drąsūs, išdidžiai veržlūs.

Vaikas 2

- Petya, Petya, gaidys
Tu atrodai kaip krūtinė
Krūtinė nėra paprasta
Raudona, balta, auksinė.

Vaikas 3

- Avinėlis - švilpukas
Kairė, ragas - garbanė,
Dešinė, ragas – garbanė.
Ant krūtinės yra gėlė.

Vaikas 4

- Ši mergina graži.
stora juoda pynė
Raudoni skruostai dega -
Nuostabi apranga.

– Padovanokime šį stebuklą – indus

Senelis ir senelis ir žaislai interjerui

O koloboką pažadame surasti ir grąžinti.

Senelis ir Baba – štai jums pieštukas. Jis pametė bandelę.

Eikime prie pieštukų ir jo ieškokime.

(Paimame raudoną pieštuką ir pritvirtiname prie sienos).

V. – Ačiū. Viso gero. Greitai galime jį rasti pagal pieštukus. Bet pieštukų reikia ieškoti tokia tvarka, kuri atitinka vaivorykštės spalvų išdėstymą. Kas žino, kokia tvarka yra vaivorykštės spalvos.

Det. – Kiekvienas medžiotojas nori žinoti, kur sėdi fazanas.

V. – Turime raudoną, kokį kitą pieštuką reikia rasti.

Vaikai - oranžinė.

(Žiūri po kambarį. Pieštuko kraštelis iš po saulės į sieną žvilgčioja, saulė liūdna. Spinduliai bespalviai).

V. – Vaikinai, kokia liūdna saulė. Tai mums neapšvies kelio. Kaip jį nudžiuginti?

Vaikai. – Vaikai siūlo variantų, vienas iš jų – piešti spindulius vaivorykštės spalvomis.

V. – Bet vaivorykštė turi daug spalvų, o aš – tik tris spalvas. Kur galiu gauti kitus.

(Padedamas stalas su stelažais ir mėgintuvėliais).

Vaikai. – Reikia maišyti spalvas.

Vaikas 1.

Standartinis laikiklis raudonas
Pasaulyje nėra ryškesnės spalvos.

(Rodomas mėgintuvėlis su raudonais dažais).

Vaikas 2.

Ir raudona plius geltona
Tai ne visiems paslaptis
Jie, žinoma, mums duos - Vaikai (oranžinė spalva)
Oranžinė spalva yra ugnis
Nelieskite šios spalvos.

(Į atskirą mėgintuvėlį pila raudonus ir geltonus dažus).

Vaikas 3

Geltona yra jo kaimynas
Tai vintažinė spalva.

Vaikas 4.

O mėlyną sumaišome su geltona
Kokią spalvą gauname?
Žalia yra pavasario spalva
Tai mėgstamiausia augalų spalva.

Vaikas 5.

Jei danguje nėra debesų
Dangus yra mėlynas.
Įpilkite į jį mėlynos spalvos
Ir mes gauname mėlyną.

Vaikas 6.

IN mėlyna spalva mes matome
Aukštis ir gylis
mėlynas varpas
Skambės visuose laukuose.

Vaikas 7.

violetine spalva
Kalnų keteros aušros valandomis
Šios mėlynos ir rausvos spalvos
Gauname violetinę spalvą.

V. - Surinkime saulės spindulius tokia tvarka, kuri atitinka vaivorykštę.

(Vaikams suteikiami spinduliai skirtinga spalva Kiekvienai komandai 7 spalvos ir dvi saulės be spindulių. Vaikai su spinduliais bėga pagal muziką. Kai muzika nutrūksta, komandos renka saulės spindulius. Mokytojas paverčia saulę į sieną juokiančia puse į viršų)

Vaikai. - Geltona.

Išeina vaikas – zuikis.

Negalite rasti koloboko
Jis nuriedėjo į mišką,
Ir toli nuo miško
Jūs negalite jo pasiekti.

K. - Jei nepasieksime miško, tegul miškas pereina mums?

(Vaikai prie stalų ateina su dažais).

Aš minėsiu mįsles, o tu mįsles.

1. Pavasarį perpjaukite
Vasarą vėsu
Rudens malonumas (lapai)

2. Žiema ir vasara vienos spalvos (eglutė)

3. Karvės bėdoje be jos
Ji yra jų pagrindinis maistas (žolė)

4. Be kojų, bet vaikščioti,
Nėra akių, bet verkia (debesis)

Zuikis: O, koks gražus miškas. Duok man, o aš tau padovanosiu pieštuką.

Vaikas, atliekantis vilko vaidmenį.

Aš esu Volčekas, dantys spragsėja
Įkandsiu tau ant statinės.
Vaikai atbėgo
Visa pieva buvo sutrypta
Ir drugeliai išsigando.

V. – Neįkąsk vilko. Ir mes netrypsime jūsų laukymės. Ar nematei bandelės?

Vilkas - Pažaisk su manimi drugelius, tada aš tau pasakysiu.

(Vaikai užsideda visų vaivorykštės spalvų drugelių kepures. Skambant valso muzikai jie lengvai skrenda ir šoka kaip drugeliai. Muzikai nutrūkus, drugeliai skrieja į ratus aplink tokių pat atspalvių gėles kaip ir drugeliai).

V. – Ir Volčekas pabėgo, palikdamas mums tik pieštuką. Ir mes šiek tiek pailsėjome, ir reikia eiti toliau, ieškoti kito pieštuko.

Det. - Mėlyna.

(Ant vatmano popieriaus nupiešti krūmai. Po jais sėdi meška su pieštuku. Jį randa vaikai)

Vaikas vaidinantis meškos vaidmenį

Aš esu lokys, kai pradedu riaumoti!
Kas bėga!
Išsigąsk vaikeli!

V. - Negąsdink mūsų meškiuko

Pavaišinsime uogomis.

(Priešais du krūmus yra 2 komandos. Kiekviena komanda ant krūmo atspausdina po vieną uogą).

Turėti. - Paimk pieštuką ir duok man uogų. Imbierinis žmogelis ten riedėjo

D. - Violetinė.

(Pieštukas paslėptas lėlės ekrane).

Vaikai randa bandelę ir ekrane pasirodo lapė.

Aš esu didelė bandelė
Turiu rožinę pusę.
Močiutė ilgai minkė tešlą,
Jai viskas atrodė, kad to neužtenka.
Pagaliau buvau pasiruošęs
Ir tada ... ... buvo taip.

Lapė: Imbierinis žmogelis, prieik arčiau, atsisėsk man ant liežuvio. Dainuok savo dainą.

V. - Lapė nevalgyk koloboko, duok mums.

Nuvešime jį pas močiutę ir senelį.

Lapė: Nevalgysiu. Aš su juo draugausiu. Ir jei aš tau ką nors padovanosiu, draugausiu.

K. - Vaikinai, kur mes galime gauti draugų lapei?

D. – Piešti ar lipdyti?

Vaikai prie stalų ateina su plastilinu ir pieštukais kur nori.

Vaikų piešinius pritvirtiname prie ekrano ir dedame nupieštus gyvūnėlius. Darbo metu skamba miško muzika.

Lapė palieka bandelę ir dėkoja vaikams už draugus.

Gingerbread Man Aš esu meduolis -
baltai rožinė statinė
Esu įkritęs į statinės dugną,
Aš blogas, aš protingas
Palikau senelį
Aš palikau savo močiutę
Pirštu apvedžiau triušį,
Ir apėjo mešką
Bet gudrioji lapė -
Beveik suvalgė manęs.
Jei ne savo vaikams.
Aš negyvenčiau šiame pasaulyje.
Kaip tau pavyko mane išgelbėti?

– Mes lipdėme, dažėme
Visos užduotys buvo įvykdytos
Galime ir dirbame
Jūsų gyvybė buvo sunkiai išgelbėta.

Esu už tai dėkingas
Vėl linksmas, švytintis
Ir už tai tau kaip prizas
Visiems pateiksiu staigmeną.

Imbierinis žmogelis dovanoja vaikams medalį-emblemą

„Geriausias pieštukų pagalbininkas“.

Bandelė grąžinama seneliui ir močiutei.

Santrauka šia tema: "rusas liaudies menas kaip nuoseklios ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos ugdymo priemonė.

Folkloras yra viena iš veiksmingų ir ryškių priemonių, slepiančių didžiulį didaktinės galimybės. Vaikams folkloras yra artimas ir įdomus, o auklėtojos padeda jiems, įsiliejant į folklorą, žaisti, įgyti intelekto – samprotauti, tapti malonesniu, suprasti juokelius, humorą, džiaugtis. Vaikų folkloras pedagogai gali naudoti individualiuose ir grupines pamokas, laisvalaikiu, švenčių dienomis. Tautosakos tekstų analizė rodo, kad liaudies kūriniai, skirti vaikams, suteikia sistemingą požiūrį į aplinkos pažinimą prioritetine orientacija į žmogų ir jo veiklą, būtent šis mažiesiems tautosakos tekstų vidinio turto atradimas ir veda į išvada, kuo reikšmingi liaudies kūriniai, kaip efektyvus metodas humanizavimas ugdymo procesas.

Mokytojo užduotis – dėti į vaiko sielą pirmuosius filantropijos ir humanizmo daigus visų gyvų atžvilgiu. Tautosakos kūriniai moko vaikus suprasti „gėrį“ ir „blogį“, atsispirti blogiui, aktyviai saugoti silpnuosius, parodyti rūpestingumą, dosnumą gamtai. Per pasaką, eiles, daineles vaikai ugdo gilesnes idėjas apie vaisingą žmogaus darbą. Taigi, ropė, morka, agurkas, jų nuomone, nebėra įprastas daiktas, o žmogaus darbo šaltinis. Palaipsniui vaikas pradeda suvokti sudėtingesnius siužetus, jis jaučia empatiją kūrinio herojui. Paprastai jis jau gali įvertinti meno kūrinyje aprašytus įvykius, prisimena veiksmų eigą, jų seką; gali papasakoti, kuo viskas baigėsi. Jis pradeda suprasti ne tik kasdienes, kasdienes situacijas, bet ir nenumatytus siužeto vingius, reaguoja į humorą, kai kurių situacijų smalsumą.

Lyginant tikrą ir pasakišką, tikrą ir „netikrą“, juokingą ir liūdną, išmoksta analizuoti pasaulis.

Jau įtraukta jaunesnio amžiaus pamatų klojimas pažintinė veikla ant kurio bus statomas tolesnis gamtos paslapčių ir žmogaus dvasios didybės suvokimas. Treti metai vaikui – tik gyvenimo kelio pradžia. Ir tegul šį kelią pačioje pradžioje nušviečia liaudies poetinės kūrybos saulė.

Nuo vaikystės tautosaka moko, pamoko, supažindina su liaudies išminties lobiais. Tad mokykimės gimtosios kalbos iš tautosakos kartu su vaikais, mums patiems to reikia ne mažiau nei mūsų vaikams!

    Ikimokyklinio amžiaus vaikų darnios kalbos samprata ir reikšmė vaiko kalbos raidai.

Sujungta kalba suprantama kaip semantinis detalus teiginys (logiškai sujungtų sakinių serija), užtikrinantis bendravimą ir tarpusavio supratimą. Ryšys, Rubinsteinas tikėjo, yra „kalbėtojo ar rašytojo minties kalbos formulavimo tinkamumas klausytojui ar skaitytojui suprantamumo požiūriu“. Todėl pagrindinė susietos kalbos savybė yra jos suprantamumas pašnekovui.

Susietoji kalba – tai kalba, atspindinti visus esminius dalykinio turinio aspektus. Kalba gali būti nerišli dėl dviejų priežasčių: arba dėl to, kad šie ryšiai neįsisąmoninti ir neatspindėti kalbėtojo mintyse, arba dėl to, kad šie ryšiai nėra tinkamai identifikuojami jo kalboje.

Metodikoje sąvoka „rišli kalba“ vartojama keliomis reikšmėmis: 1) procesas, kalbėtojo veikla; 2) produktas, šios veiklos rezultatas, tekstas, pareiškimas; 3) kalbos raidos darbo skyriaus pavadinimas. Sąvokos „teiginys“, „tekstas“ vartojamos kaip sinonimai. Pasisakymas yra ir kalbos veikla, ir šios veiklos rezultatas: tam tikras kalbos produktas, didesnis už sakinį. Jo esmė yra reikšmė (T.A. Ladyzhenskaya, M.R. Lvov ir kt.). Sujungta kalba yra viena semantinė ir struktūrinė visuma, apimanti tarpusavyje susijusius ir temiškai sujungtus, užbaigtus segmentus.

Pagrindinė jungiamosios kalbos funkcija yra komunikacinė. Jis vykdomas dviem pagrindinėmis formomis – dialogu ir monologu. Kiekviena iš šių formų turi savo ypatybes, kurios lemia jų formavimo metodikos pobūdį.

Kalbinėje ir psichologinėje literatūroje dialoginė ir monologinė kalba nagrinėjama atsižvelgiant į jų priešpriešą. Jie skiriasi savo komunikacine orientacija, kalbine ir psichologine prigimtimi.

Dialoginė kalba yra ypač ryškus komunikacinės kalbos funkcijos pasireiškimas. Mokslininkai dialogą vadina pagrindine natūralia kalbinio bendravimo forma, klasikine žodinio bendravimo forma. Pagrindinis bruožas Dialogas yra vieno pašnekovo kalbėjimo kaitaliojimas su klausymu ir tolesniu kito kalbėjimu. Svarbu, kad dialoge pašnekovai visada žinotų, apie ką kalbama, ir nereikėtų plėsti savo minčių ir teiginių. Žodinė dialoginė kalba vyksta konkrečią situaciją ir jį lydi gestai, mimika, intonacija. Taigi kalbinis dialogo dizainas. Kalba joje gali būti neišsami, sutrumpinta, kartais fragmentiška. Dialogui būdinga: šnekamosios kalbos žodynas ir frazeologija; trumpumas, santūrumas, staigumas; paprasti ir sudėtingi nesusiję sakiniai; trumpalaikis apmąstymas. Dialogo nuoseklumą užtikrina du pašnekovai. Dialoginei kalbai būdinga nevalinga, reaktyvi. Labai svarbu pažymėti, kad dialogui būdingas šablonų ir klišių, kalbėjimo stereotipų, stabilių bendravimo formulių, įprastų, dažnai vartojamų ir tarsi pririštų prie tam tikrų kasdienių situacijų ir pokalbio temų (L.P. Yakubinsky) naudojimas. Kalbos klišės palengvina dialogą.

Monologinė kalba yra nuoseklus, logiškai nuoseklus teiginys, kuris tęsiasi gana ilgą laiką, neskirtas tiesioginei auditorijos reakcijai. Jis turi nepalyginamai sudėtingesnę struktūrą, išreiškia vieno žmogaus mintį, kuri klausytojams nežinoma. Todėl pareiškime pateikiama išsamesnė informacijos formuluotė, ji yra išsamesnė. Monologe būtinas vidinis pasiruošimas, ilgesnis išankstinis teiginio svarstymas, minties susikaupimas ties pagrindiniu dalyku. Čia svarbios ir nekalbinės priemonės (gestai, mimika, intonacija), gebėjimas kalbėti emocionaliai, vaizdingai, išraiškingai, tačiau jos užima pavaldžią vietą. Monologui būdinga: literatūrinis žodynas – teiginio išplėtimas, išbaigtumas, loginis užbaigtumas; sintaksinis formalumas (išplėstinė jungiamųjų elementų sistema); monologo nuoseklumą užtikrina vienas kalbėtojas.

Šios dvi kalbos formos skiriasi ir motyvais. Monologinę kalbą skatina vidiniai motyvai, o jos turinį ir kalbos priemones pasirenka pats kalbėtojas. Dialoginę kalbą skatina ne tik vidiniai, bet ir išoriniai motyvai (situacija, kurioje vyksta dialogas, pašnekovo pastabos).

Vadinasi, monologinė kalba yra sudėtingesnis, savavališkesnis, labiau organizuotas kalbos tipas, todėl jai reikalingas specialus kalbos ugdymas.

Nepaisant didelių skirtumų, dialogas ir monologas yra tarpusavyje susiję. Bendravimo procese monologinė kalba organiškai įpinama į dialoginę kalbą, o monologas gali įgyti dialoginių savybių. Dažnai bendravimas vyksta dialogo forma su monologiniais intarpais, kai kartu su trumpomis pastabomis naudojami išsamesni teiginiai, susidedantys iš kelių sakinių ir kuriuose yra įvairios informacijos (pranešimas, pasakyto papildymas ar patikslinimas). L.P. Jakubinskis, vienas pirmųjų dialogo tyrinėtojų mūsų šalyje, pastebėjo, kad kraštutinius dialogo ir monologo atvejus sieja daugybė tarpinių formų. Vienas iš pastarųjų – pokalbis, kuris nuo paprasto pokalbio skiriasi lėtesniu keitimosi pastabomis greičiu, didesne jų apimtimi, taip pat svarstymu, kalbos savivale. Toks pokalbis vadinamas skirtumu nuo spontaniško (neparuošto) pokalbio paruoštu dialogu.

Mokant vaikus gimtosios kalbos metodiką ypač svarbu atsižvelgti į dialoginės ir monologinės kalbos santykį. Akivaizdu, kad dialoginės kalbos įgūdžiai ir gebėjimai yra monologo įsisavinimo pagrindas. Mokant dialoginę kalbą, sudaromos prielaidos įsisavinti pasakojimą, aprašymą. Tam padeda ir dialogo nuoseklumas: pastabų seka, dėl pokalbio temos, loginis ir semantinis atskirų teiginių ryšys tarpusavyje. Ankstyvoje vaikystėje dialoginės kalbos formavimas vyksta prieš monologo formavimąsi, o ateityje šių dviejų kalbos formų vystymas vyksta lygiagrečiai.

Nemažai mokslininkų mano, kad nors elementarios dialoginės kalbos įvaldymas yra svarbiausias monologo atžvilgiu ir jam ruošiamasi, dialoginės kalbos kokybė brandžioje išplėstoje formoje labai priklauso nuo monologinės kalbos turėjimo. Taigi, mokant elementarios dialoginės kalbos, reikėtų įvaldyti susietą monologinį teiginį, o pastarąjį būtų galima kuo anksčiau įtraukti į išplėstinį dialogą ir praturtinti pokalbį, suteikiant jam natūralų, nuoseklų pobūdį.

Darni kalba gali būti situacinė ir kontekstinė. Situacinė kalba yra susijusi su konkrečia vizualine situacija ir nevisiškai atspindi minties turinį kalbos formomis. Tai suprantama tik atsižvelgiant į aprašomą situaciją. Kalbėtojas plačiai naudoja gestus, veido išraiškas ir parodomuosius įvardžius. Kontekstinėje kalboje, skirtingai nei situacinėje kalboje, jos turinys aiškus iš paties konteksto. Kontekstinės kalbos sudėtingumas slypi tame, kad reikia konstruoti posakį neatsižvelgiant į konkrečią situaciją, pasikliaujant tik kalbinėmis priemonėmis.

Daugeliu atvejų situacinė kalba turi pokalbio pobūdį, o kontekstinė kalba – monologo. Tačiau, kaip teigia D. B. Elkonino, klaidinga dialoginę kalbą tapatinti su situacine, o kontekstinę – su monologu. O monologinė kalba gali būti situacinė. Kalbant apie susietos kalbos esmę, svarbu suprasti „šnekamosios kalbos“ sąvoką. Ikimokyklinio amžiaus vaikai visų pirma įvaldo šnekamosios kalbos stilių, būdingą daugiausia dialoginei kalbai. Monologinis šnekamosios kalbos stilius yra retas, jis artimesnis knyginiam-literatūriniam stiliui.

Pedagoginėje literatūroje dažniau akcentuojamas ypatingas nuoseklios monologinės kalbos vaidmuo, tačiau ne mažiau svarbu įvaldyti dialoginę bendravimo formą, nes plačiąja prasme „Dialoginiai santykiai... yra beveik universalus reiškinys, persmelkiantis visą žmogaus kalbą ir visi žmogaus gyvenimo santykiai ir apraiškos“ (MM Bachtinas).

Abiejų nuoseklios kalbos formų ugdymas vaidina pagrindinį vaidmenį vaiko kalbos raidos procese ir užima pagrindinę vietą bendroje kalbos ugdymo vaikų darželyje sistemoje. Darnios kalbos mokymą galima laikyti ir tikslu, ir kaip praktinio kalbos įsisavinimo priemone. Įvairių kalbos aspektų įsisavinimas yra būtina sąlyga nuosekliai kalbai vystytis, o tuo pačiu metu nuoseklios kalbos ugdymas prisideda prie savarankiško vaiko vartojimo. atskirus žodžius ir sintaksinės konstrukcijos. Ryšio kalba apima visus vaiko pasiekimus mokantis gimtosios kalbos, jos garsų sandaros, žodyno, gramatinės sandaros.

Sujungta kalba atlieka svarbiausią socialines funkcijas: padeda vaikui užmegzti ryšius su kitais žmonėmis, nustato ir reguliuoja elgesio normas visuomenėje, o tai yra lemiama jo asmenybės raidos sąlyga.

Mokymasis nuoseklios kalbos turi įtakos estetinis ugdymas: parafrazės literatūros kūriniai, savarankiškos vaikų kompozicijos ugdo kalbos figūratyvumą ir išraiškingumą, praturtina vaikų meninę ir kalbėjimo patirtį.

Priklausomai nuo funkcijos, išskiriami keturi monologų tipai: aprašymas, pasakojimas, samprotavimas ir užterštumas (mišrūs tekstai). Ikimokykliniame amžiuje pastebimi daugiausia užteršti teiginiai, kuriuose gali būti naudojami visų tipų elementai, vyraujant vienam iš jų. Pedagogas turėtų gerai žinoti kiekvieno teksto tipo ypatybes: paskirtį, struktūrą, jiems būdingas kalbos priemones, taip pat būdingus tarpfrazių ryšius.

Aprašymas yra objekto charakteristika statikoje. Aprašyme išryškinama bendra tezė, kurioje įvardijamas objektas, tada ateina esminių ir antraeilių požymių, savybių, veiksmų charakteristika. Aprašymas baigiamas paskutine fraze, išreiškiančia vertinamąjį požiūrį į temą.

Pasakojimas yra nuosekli istorija apie kai kuriuos įvykius. Jos pagrindas – istorija, kuri vystosi laikui bėgant. Pasakojimas skirtas pasakoti apie besiformuojančius veiksmus ir būsenas (pasakojimas apie faktus, įvykius, apie būseną ir nuotaiką, apie išgyvenimus).

Samprotavimas – tai logiškas medžiagos pateikimas įrodymų forma. Samprotavimuose pateikiamas fakto paaiškinimas, argumentuojamas tam tikras požiūris, atskleidžiami priežasties-pasekmės ryšiai ir ryšiai.

Perpasakojimas yra prasmingas literatūrinio teksto atkūrimas žodine kalba. Tai kompleksinė veikla, kurioje aktyviai dalyvauja vaiko mąstymas, atmintis ir vaizduotė. Perpasakojimui įsisavinti reikia nemažai įgūdžių, kurių vaikai mokomi specialiai: klausytis kūrinio, suprasti pagrindinį jo turinį, įsiminti pateikimo seką, autoriaus teksto kalbos posūkius, prasmingai ir nuosekliai perteikti tekstą.

Meno kūrinių perpasakojimas teigiamai veikia vaikų kalbos darną. Vaikai vadovaujasi literatūrinės kalbos modeliu, mėgdžioja jį. Dainų tekstuose yra vaizdiniai aprašymai kurios sužadina vaikų susidomėjimą, formuoja gebėjimą apibūdinti daiktus ir reiškinius, tobulina visus kalbos aspektus ir didina susidomėjimą kalba.

Pasakojimas yra savarankiškas išsamus tam tikro turinio vaiko pristatymas.

Iškilo ikimokyklinio amžiaus vaikų nuoseklios kalbos ugdymo problema didelę reikšmęšalies ir užsienio mokytojų darbuose.

    Ikimokyklinio amžiaus vaikų nuoseklios kalbos raidos ypatybės.

Darnios kalbos vystymasis vyksta palaipsniui kartu su mąstymo raida ir yra susijęs su vaikų veiklos ir bendravimo su aplinkiniais žmonėmis formų komplikavimu.

IN parengiamasis laikotarpis kalbos raida, pirmaisiais gyvenimo metais, tiesioginio emocinio bendravimo su suaugusiuoju procese, klojami būsimos nuoseklios kalbos pamatai.

Emociškai bendraudami suaugęs ir vaikas išreiškia įvairius jausmus (malonumą ar nepasitenkinimą), bet ne mintis. Pamažu turtėja suaugusiojo ir vaiko santykiai, plečiasi sutinkamų daiktų spektras, o žodžiai, kurie anksčiau išreiškė tik emocijas, pradeda tapti kūdikių daiktų ir veiksmų įvardijimu. Vaikas įvaldo savo balso aparatą, įgyja gebėjimą suprasti kitų kalbą. Kalbos supratimas turi didelę reikšmę visam tolesniam vaiko vystymuisi, tai yra pradinis bendravimo funkcijų vystymosi etapas. Egzistuoja ypatingas bendravimo būdas, kai kalba suaugęs žmogus, o vaikas atsako veido išraiškomis, gestais ir judesiais.

Supratimo pagrindu iš pradžių pradeda vystytis labai primityvi, aktyvi vaikų kalba. Vaikas mėgdžioja suaugusiojo tariamus garsus ir garsų derinius, jis pats atkreipia suaugusiojo dėmesį į save, į kokį nors daiktą. Visa tai turi išskirtinę reikšmę vaikų kalbinės komunikacijos raidai: gimsta balso reakcijos intencionalumas, susitelkimas į kitą žmogų, kalbos klausa, tarimo savavališkumas.

Pirmųjų gyvenimo metų pabaigoje – antrųjų gyvenimo metų pradžioje pasirodo pirmieji prasmingi žodžiai, tačiau jie daugiausia išreiškia vaiko norus ir poreikius. Tik antroje antrųjų gyvenimo metų pusėje žodžiai pradeda vartoti kūdikiui skirtus daiktus. Nuo šio momento vaikas pradeda vartoti žodžius kreipdamasis į suaugusįjį ir per kalbą įgyja gebėjimą sąmoningai bendrauti su suaugusiuoju. Jam skirti žodžiai turi viso sakinio reikšmę. Palaipsniui atsiranda pirmieji sakiniai, pirmieji iš dviejų, o po dvejų metų – trys ir keturi žodžiai. Antrųjų vaiko gyvenimo metų pabaigoje žodžiai pradeda formuotis gramatiškai. Vaikai tiksliau ir aiškiau išsako savo mintis ir norus. Kalba šiuo laikotarpiu atlieka dvi pagrindines funkcijas: kaip kontakto užmezgimo ir kaip pasaulio pažinimo priemonė. Nepaisant garsinio tarimo netobulumo, riboto žodyno, gramatinių klaidų, tai bendravimo ir apibendrinimo priemonė.

Trečiaisiais gyvenimo metais sparčiai vystosi ir kalbos supratimas, ir aktyvi kalba, smarkiai pagausėja žodynas, komplikuojasi sakinių sandara. Vaikai vartoja paprasčiausią, natūraliausią ir originaliausią kalbos formą – dialoginę, kuri iš pradžių glaudžiai susijusi su praktine vaiko veikla ir naudojama bendradarbiauti bendradarbiauti. esminė veikla. Jį sudaro kreipimasis į pašnekovą, yra prašymo ir pagalbos išraiška, atsakymai į suaugusiojo klausimus. Tokia gramatiškai nesuformuota kalba mažas vaikas situacinis. Jo semantinis turinys yra susijęs tik su situacija. Situacinė kalba išreiškia daugiau nei išreiškia. Kontekstą keičia gestai, mimika, intonacija. Tačiau jau šiame amžiuje vaikai, konstruodami savo teiginius, dialoge atsižvelgia į tai, kaip juos supras partneriai. Iš čia ir teiginių konstravimo elipsiškumas, sustabdantis pradėtą ​​sakinį.

Ikimokykliniame amžiuje kalba atskiriama nuo tiesioginės praktinės patirties. Pagrindinis šio amžiaus bruožas – kalbos planavimo funkcijos atsiradimas. Vaidmenų žaidime, vedančiame ikimokyklinio amžiaus vaikų veiklą, atsiranda ir naujų kalbėjimo tipų: kalba, nurodanti žaidimo dalyvius, kalba - žinutė, pasakojanti suaugusiajam apie įspūdžius, gautus už kontakto su juo ribų. Abiejų tipų kalba yra monologinė, kontekstuali.

Kaip parodė tyrimas A.M. Leushina, pagrindinė nuoseklios kalbos raidos linija yra ta, kad nuo išskirtinio situacinės kalbos dominavimo vaikas pereina prie kontekstinės kalbos. Kontekstinės kalbos išvaizdą lemia jo bendravimo su kitais užduotys ir pobūdis. Vaiko gyvenimo būdo pokyčiai, pažintinės veiklos komplikacija, nauji santykiai su suaugusiaisiais, naujų veiklų atsiradimas reikalauja išsamesnio kalbėjimo, o senosios situacinės kalbos priemonės nesuteikia išraiškos išsamumo ir aiškumo. Yra kontekstinė kalba.

Perėjimas nuo situacinės kalbos prie kontekstinio, anot D.B.Elkonino, įvyksta per 4-5 metus. Tuo pačiu metu nuoseklios monologinės kalbos elementai atsiranda jau 2–3 metus. Perėjimas prie kontekstinės kalbos yra glaudžiai susijęs su žodyno ir gramatinės struktūros raida. Gimtoji kalba, ugdant gebėjimą savavališkai vartoti kalbos priemones. Komplikuojant kalbos gramatinei struktūrai, teiginiai tampa vis detalesni ir nuoseklesni.

Jaunesniame ikimokykliniame amžiuje kalba siejama su tiesiogine vaikų patirtimi, kuri atsispindi kalbos formose. Jai būdingi nebaigti, neapibrėžti asmeniniai sakiniai, dažnai susidedantys iš vieno predikato; daiktų pavadinimai pakeičiami įvardžiais. Vaiko pasakojimuose faktai iš medžiagos tam tikra tema susipina su faktais, iškylančiais iš paviršiaus. Asmeninė patirtis.

Situacija nėra absoliuti priklausomybė nuo vaiko amžiaus. Tų pačių vaikų kalba gali būti labiau situacinė arba labiau kontekstinė. Tai lemia bendravimo užduotys ir sąlygos.

Išvada A.M. Leushina patvirtino M.I.Lisinos ir jos mokinių tyrimą. Mokslininkai įrodė, kad kalbos išsivystymo lygis priklauso nuo vaikų bendravimo lygio. Teigimo forma priklauso nuo to, kaip pašnekovas supranta vaiką. Pašnekovo kalbos elgesys turi įtakos vaiko kalbos turiniui ir struktūrai. Pavyzdžiui, bendraudami su bendraamžiais vaikai dažniau naudoja kontekstinę kalbą, nes jiems reikia ką nors paaiškinti, kažkuo įtikinti. Bendraudami su suaugusiais, kurie juos lengvai supranta, vaikai dažniau apsiriboja situacine kalba.

Kartu su monologine kalba toliau vystosi dialoginė kalba. Ateityje abi šios formos egzistuoja kartu ir naudojamos priklausomai nuo bendravimo sąlygų.

4-5 metų vaikai aktyviai įsitraukia į pokalbį, gali dalyvauti kolektyviniame pokalbyje, atpasakoti pasakas ir apsakymai, savarankiškai kalbėti apie žaislus ir paveikslėlius. Tačiau nuosekli jų kalba vis dar netobula. Jie nemoka teisingai formuluoti klausimų, papildyti ir taisyti bendražygių atsakymus. Jų istorijos daugeliu atvejų kopijuoja suaugusiojo modelį, yra logikos pažeidimo; sakiniai pasakojime dažnai jungiami tik formaliai (žodžiais: daugiau, vėliau).

Vyresniame ikimokykliniame amžiuje vaikai geba aktyviai dalyvauti pokalbyje, visapusiškai ir tiksliai atsakyti į klausimus, papildyti ir taisyti kitų atsakymus, pateikti atitinkamas pastabas, formuluoti klausimus. Vaikų dialogo pobūdis priklauso nuo sprendžiamų užduočių sudėtingumo bendra veikla.

Taip pat tobulinama monologinė kalba: vaikai įvaldo įvairaus tipo nuoseklius teiginius (apibūdinimą, pasakojimą, samprotavimo dalį), remdamiesi vaizdine medžiaga ir be paramos. Vaikų pasakojimų sintaksė tampa sudėtingesnė, daugėja sudėtingų ir sudėtingų sakinių. Tuo pačiu metu nemaža dalis vaikų šie įgūdžiai yra nestabilūs. Vaikams sunku atrinkti faktus savo pasakojimams logiška seka iš teiginių išdėstymo, struktūrizavimo, kalbinio dizaino.

    Smulkiųjų folkloro formų panaudojimo kūrinyje technika.

Chorai, eilėraščiai, mažos liaudies dainelės, kurias vaikai girdi nuo pat mažens. Suaugusieji juos naudoja norėdami nuraminti vaiką, pralinksminti, tiesiog pasikalbėti. Tokiems procesams kaip apsirengimas, valgymas ir pan. reikalingi lydintys žodžiai. Ir čia nepamainomas rusų liaudies menas. Tai prisideda prie kūrimo Teigiamas požiūris. V. M. Fidyaevskaya aprašė visą grupę žaidimų, paremtų žodine liaudies menu.

Tautosakos skaitymas iš suaugusiojo reikalauja didelių įgūdžių. Pagal turinį, formą, kalbą, nusistovėjusią tradiciją, darželiniai eilėraščiai, dainos tariamos paprastai, meiliai, linksmai, emocingai, artimai gyvai šnekamajai kalbai. Smulkiųjų tautosakos kūrinių skaitymas vykdomas šilto pokalbio, linksmo, jaudinančio žaidimo forma, palydimas žodžiu su judesiu, kuris turėtų sutapti su vaiko judesio ar veiksmo momentu. Taigi, pavyzdžiui, darželio „Keturiasdešimt baltų pusių“ skaitymas vyksta kaip savotiškas mokytojo ir vaiko žaidimas. Pradėdamas pasakoti, suaugęs delnu iškelia vaiko ranką aukštyn, o kitu pirštu bėga ja, tarsi maišydamas įsivaizduojamą košę. Išgirdusi žodžius „aš daviau“, ji sulenkia vieną pirštą po kito, išgirdusi žodžius „tu mažas“ purto mažąjį pirštelį.

Jaunesniame ikimokykliniame amžiuje vaikai negali suvokti greitos kalbos (pavyzdžiui, liežuvio sukimo). Dėl šios priežasties lopšeliai, liaudies dainos skaitomi lėtai, aiškiai, kad vaikui būtų aiški kiekvieno žodžio reikšmė. Būtina griežtai laikytis loginių, psichologinių ir ritminių pauzių, aiškiai išryškinant pagrindinį sakinio žodį, kad vaikas į tai atkreiptų dėmesį ir jis įsimintų jo atmintyje.

Skaitant tautosakos kūrinius vaikams reikia atidžiai pasiruošti, iš anksto apgalvoti veiksmus, kuriuos reikia atlikti, būtinai įsiminti tekstą ir kalbėti išraiškingai.

Tautosakos įvairiapusiškumas slypi ir tame, kad suaugęs žmogus naudoja garsų derinius – melodijas derinant su žaidimo technika: ploja rankomis, rankomis atlieka „šokančius“ ritmiškus judesius, įskaitant šokio elementus. Be to, laiku su ritminiais garsų deriniais - melodijomis galite įtraukti liaudies taikomosios dailės kūrinių - tapytų medinių šaukštų, švilpukų, lizdinių lėlių - ekspoziciją.

Smulkiosios tautosakos formos gali būti naudojamos savigarbos ir higienos įgūdžių formavimui. Darbo akcijos demonstravimą lydi lopšelis, dainelė. Pavyzdžiui, mokant plauti rankas ir žadinant džiugią nuotaiką, madinga šį procesą palydėti žodžiais: „Švarus vanduo, nuplauni Sašos veidą, Anečkos rankas, Seryozhkos pirštus“. Visa tai padės prisiminti procedūros seką ir juokingas pokštas. Tam, kad vaikai galėtų vizualizuoti to ar kito darželio veikėjo gestus, veido išraiškas, laikyseną, pokštus, pajustų požiūrį į jį, galima naudoti „gyvus paveikslėlius“. Pavyzdžiui, skaitydama eilėraštį „Keturiasdešimt baltapusė“, mokytoja vieną po kito deda šarkų vaikus ir dalija jiems košę, o pačiam paskutiniam sako: „Kas nieko nepadarė“, sako: „Palauk, štai tau tuščias puodas“. Tokios „gyvos nuotraukos“ leis teisingai suprasti ir emociškai perteikti turinį.

Kad pokštas, dainelė ar pasaka tvirtai įsitvirtintų vaiko gyvenime, jam reikia padėti suvokti jo turinį. Ne tik skaitykite, bet ir pagalvokite, kaip tai pateikti, kad sukeltumėte emocinį atsaką. Taigi, pavyzdžiui, mokantis lopšelio eilėraščio „Katė nuėjo į turgų“, galite naudoti katės kepurę, pyragus.

Patarlėse ir priežodžiuose yra turtingiausia medžiaga moralinėms savybėms ugdyti: „Patarlė nepraeina“. Folkloras suteikia puikių kalbos modelių, kurių mėgdžiojimas leidžia vaikui sėkmingai įvaldyti gimtąją kalbą. Patarlės ir posakiai vadinami liaudies meno perlais, jie turi įtakos ne tik protui, bet ir žmogaus jausmams: juose glūdintys mokymai lengvai suvokiami ir įsimenami. Patarlės ir posakiai yra vaizdingi, poetiški, apdovanoti palyginimais, ryškiais epitetais, turi daug asmenybių, smulkūs apibrėžimai. Jie gali būti naudojami bet kurioje situacijoje. Jie tampa ištikimais padėjėjais ugdant darbštumą ir draugiškumą. Jie gali būti naudojami įvairiose situacijose. „Imkite reikalus į savo rankas iš nuobodulio“, – sako mokytojas ir pasiūlo daryti, ką gali (sutvarkyti lėlės kampelį), vaikai noriai kimba į reikalus. Baigę darbą galite pasikalbėti apie tai, kodėl patarlė taip sako. Bendras darbas - efektyvus metodas ugdyti draugiškumą „Laikykis kartu, nebus sunku“.

galvosūkiai - naudingas pratimas vaiko protui. Galite išmokyti vaikus atspėti, kaip pasiūlė E. I. Tikheeva. Ant stalo padedami keli žaislai, kiekvienam atrenkama mįslė: „Eina gauruotasis, vaikšto barzdotas, mojuoja bokalais, krato barzdas, baksnoja kanopomis“. Būtina atkreipti vaikų dėmesį į ryškias, figūrines žaislo savybes. Vėliau galite pakviesti vaikus sugalvoti mįslę vienam ar kitam žaislui. Kartais pamoką galite pradėti nuo mįslės. Vaikai turi atspėti, ką pieš, lipdys.

Smulkiųjų tautosakos formų kūrinių panaudojimas vyresniems ikimokyklinio amžiaus vaikams gali būti įtrauktas į folkloro matines, vakarones, pramogas, dramatizacijas, pvz.: „Močiutės kieme“, „Darbas maitina, bet tinginystė gadina“ (aut. L. Isajevas), „ Už pakraščio“ (aut. N. Liubičenko) ir kt.