Kalbos ugdymas parengiamojoje grupėje. Pamokos apie kalbos ugdymą parengiamojoje grupėje santrauka. Atvira pamoka parengiamojoje kalbos raidos grupėje

GBOU mokykla 1375 DO Nr. 6 Maskva.

"Ruduo"

Pamokos kalbos raidos santrauka parengiamoji grupė... Tikslas: praturtinti vaikų kalbą ...

Pamokos santrauka parengiamojoje kalbos raidos grupėje tema „Ruduo“

Tikslai:

1. Gebėjimo suvokti supančios tikrovės objektus ir reiškinius tobulinimas nuoseklia kalba. loginis mąstymas, artikuliacinis, baudos ir bendrieji motoriniai įgūdžiai, judesių koordinavimas.
2. Sisteminti ir įtvirtinti vaikų idėjas apie rudenį ir rudens reiškiniai gamta.
3. Didinti vaikų susidomėjimą sezoniniais gamtos pokyčiais.

Pamokos eiga:

Mokytojas: Sveiki vaikinai. Ateik, prašau, pas mane.
Visi vaikai susirinko į ratą
Aš esu tavo draugas, o tu esi mano draugas.
Tvirtai suimkime rankas
Ir mes šypsomės vienas kitam.
Vaikinai, dabar aš jums perskaitysiu eilėraštį, o jūs pagalvokite ir pasakykite man, apie kokį metų laiką eilėraštis skirtas.
Miškas kaip nudažytas bokštas,
Violetinė, auksinė, tamsiai raudona,
Linksma, spalvinga siena
Stovi virš šviesios pievos.
Beržai su geltonu raižiniu
Šviesk mėlyna žydra spalva,
Kaip bokštai, Kalėdų eglės tamsėja,
O tarp klevų mėlynuoja
Šen bei ten lapija kiaurai
Tarpai danguje, tie langai.
Miškas kvepia ąžuolu ir pušimi,
Vasarą išdžiūvo nuo saulės,
O ruduo – rami našlė
Jis įeina į savo margą bokštą.
(I. Buninas)

Vaikai: Jau ruduo!
Skamba P. I. Čaikovskio „Ruduo“ melodija
Pedagogas: Klausykite, kokia graži, rami muzika skamba. Kompozitorius Piotras Iljičius Čaikovskis šią melodiją pavadino „Ruduo“. Šiandien pasistengsime prisiminti ką nors svarbaus, gražaus ir įdomaus apie rudenį.
O dabar kviečiu į ekskursiją į parką ir pasižiūrėti, kas vyksta rudenį gamtoje.
Vaikai atsisėda.

Skaidrių pokalbis (9 vnt.).

Koks sezonas pavaizduotas paveikslėlyje? - Ruduo.
Kokius rudens mėnesius žinai? - rugsėjis Spalis Lapkritis.
Kokie lapai ant medžių? - Geltona.
Kodėl paveikslas vadinamas Auksinis ruduo? Viskas geltona kaip auksas.

Kas atsitiks su rudens atėjimu į gyvūnų gyvenimą? (Žiemai ruošiasi visi gyvūnai. Vieni žiemoja, pavyzdžiui, lokys, ežiukas, barsukas. Kiti kaupia atsargas žiemai, pavyzdžiui, voveraitė, žiurkėnas)

Kas dar norėtų ką nors pridėti? (Rudenį gyvuliai ištryja: vasarinius paltus keičia į žieminius, šiltesnius)
– Varliagyviai ir vabzdžiai, ko gero, irgi gamina atsargas žiemai? (Ne, varliagyviai, vabzdžiai, žiemoja iki pavasario)
– Kas pasikeičia paukščių gyvenime atėjus rudeniui? (yra paukščių, kurie žiemoti skrenda į šiltus kraštus)
Kaip vadinami paukščiai, kurie žiemoti iš mūsų atskrenda? (Tokie paukščiai vadinami migruojančiais)
- Kodėl jie išskrenda? Varnos, vėgėlės, žvirbliai lieka su mumis ištisus metus. (Ir rudenį saulė mažai šildo, pasidaro vėsu, mažiau vabzdžių)
– Kaip išgyvena pas mus likę paukščiai? (Šie paukščiai gyvena šalia žmogaus, o kad nemirtų iš bado ir nesušaltų, reikia juos maitinti, statyti lesyklas)
- Teisingai. Tokie paukščiai vadinami žiemojančiais. Ir, žinoma, jie laukia mūsų pagalbos žiemą. O jūs kartu su tėčiais ir mamomis statote jiems lesyklėles.
Ar rudenį šalta ar šilta?

Mokytojas: Aš noriu žaisti su tavimi. Aš vadinu sakinio pradžią, o tu užbaigi pagal prasmę. Vasara pakeitė ... (ruduo) Rudenį jie krenta ... (lapai) Pučia šalta ... (vėjas) Šliaužia ... (rūkas) Auga miške ... (grybai) Smarkiai šlapdriba .. (lietus) Saulė vis rečiau žvilgčioja iš užpakalio... (debesys ) Paukščiai būriuojasi į pulkus ir... (skrenda į šiltus kraštus) - Gerai padaryta! Jūs teisingai užbaigėte sakinius!

Pedagogas: O dabar ilsimės, praleisime fizinę minutę.
- Pažiūrėk į mane ir kartok judesius paskui mane
– Pakartokime dar kartą, dabar įsimink judesius.
Pūtė vėjas (lūpos vamzdyje - pučiame)
Lapai šlamėjo (trina delnus)
Ežiukas užmigo (sulenkia rankas po galva)
Lietus pliaupia (jie baksnoja pirštais į stalą)
Paukščiai skraidė ……………………… (mojuoja rankomis)

- Ar prisimeni? O dabar sakau, o tu parodyk...
Pūtė vėjas, ežiukas užmigo ir t.t.
Pedagogas: Dabar žaisime žaidimą „Pasiimk veiksmą“.
Vaikinai, sakei, kad rudenį dažnai pučia vėjas. O šiandien pučia nuo ryto, pakeliui sutikau jį, o jis man padovanojo stebuklingą kamuolį.
Ruduo yra ruduo ir stebuklingas,
Šoks tau į rankas
Ir užduoti klausimus.

- Vaikinai, eikime į rudeninę pievą ir pažaiskime.
Aš metau kamuolį vienam iš jūsų ir užduodu klausimą, o jūs pagaunate kamuolį ir atsakote.
Lapai rudenį (ką jie veikia?) - Lapai rudenį pagelsta, nukrenta ir pan.
Lietus rudenį – Lietus rudenį šlapdriba, krito ir kt.
Derlius rudenį – rudenį nuimamas derlius.
Rudenį paukščiai – rudenį paukščiai išskrenda.
Medžiai rudenį – rudenį medžiai numeta lapus.
Gyvūnai rudenį – Gyvūnai rudenį ruošiasi žiemai, keičia kailį

- Artėja ruduo... (Žiema)
- O po žiemos... (Pavasaris)
- Atėjus pavasariui... (Vasara)
- O atėjus vasarai... (Ruduo)
– Tada gamtoje viskas kartojasi.
Kokius rudens mėnesius žinai? (rugsėjo mėn. spalio mėn. lapkričio mėn.)
- Pavadinkite 2-ąjį rudens mėnesį (spalį)
- Pavadinkite 3-ąjį rudens mėnesį (lapkritį)
- Pavadinkite pirmąjį rudens mėnesį (rugsėjį)
Koks yra rudens mėnuo nuo rugsėjo iki lapkričio? (Spalio mėn)

Pedagogas: – O dabar pažaiskime žaidimą „Rudens žodžiai“. Aš įvardinsiu raktinį žodį, bet jie turi sugalvoti artimus būdvardžius ar daiktavardžius.
Raktiniai žodžiai: ruduo, nuotaika, lapai, dangus.
Vaikai: - Ruduo (auksinis, nuobodus, neklaužada, burtininkė, menininkė, lietinga, šalta); Nuotaika (linksma, liūdna, džiaugsminga, liūdna šventinė),
Lapai (margi, auksiniai, rudeniniai, tamsiai raudoni, tamsiai raudoni, raižyti, violetiniai, bordo), dangūs (pilki, niūrūs, lietingi, debesuoti, skaidrūs, skaidrūs, mėlyni, skaidrūs)
Pedagogas: O kaip senais laikais buvo vadinami rudens mėnesiai? Kas žino?
Nė vienas? Tada klausyk!

1. Rugsėjo mėnuo – laukų šėrimas. Kodėl, jūsų manymu, tai buvo vadinama „fieldfare“? (nes šiuo metu pasirodo šermukšnis).
2.Spalis - lapų kritimas (nes krenta lapai).
3.Lapkritis - žiemos kelias (šalta, kaip ir žiemą).

Pedagogas: Siūlau žaisti žaidimą „Paimk žodžius-veiksmus“. (išmokite parinkti veiksmo žodžius augalų, paukščių pavadinimams)

Lapas (Ką daro?) – pagelsta, nuvysta, nukrenta, džiūsta, ošia, ošia.
Paukščiai (Ką jie daro?) - išskrenda, skrenda, čiulba, dainuoja.
Lietus (Ką daro?) – šlapdriba, pila, eina, varva.
Vėjas (ką jis daro?) - išsklaido debesis,
Pedagogas: Žaidimas „Artimi žodžiai“. (Tikslas: įtvirtinti vaikų gebėjimą parinkti žodžių sinonimus; ugdyti minčių raiškos tikslumą formuojant sakinius)
Debesuotos rudens dienos, ... .. (pilka, nuobodu...)
Rudenį oras dažnai šaltas, ... .. (vėjas, lietingas...)
Rudenį nuotaika liūdna, ... .. (liūdna, niūri...)
Rudenį dažnai lyja, ... .. (šalta, liūdna...)
Dangus uždengtas pilki debesys, ….. (tamsu, lietinga…)
Rudens pradžioje būna giedros dienos, ... .. (be debesų, šviesu...)
Lauke vėlyvą rudenį šalta, ... .. (debesuota, vėjuota...)
Pedagogas: Pabandykime fiziškai
Pedagogas: Tęsiame pokalbį apie rudenį. Dabar žaisime žaidimą „Atspėti“. Vaikinai, atidžiai klausykite ir mįskite mįsles.

1. Tarp medžių gulėjo pagalvė su spygliais.
Ji ramiai gulėjo, tada staiga pabėgo. (ežiukas)

2. Kas ant šakos nugraužė guzelį ir numetė likučius žemyn.
Kas mikliai šokinėja palei eglutes ir skrenda prie ąžuolų?
Kas slepia riešutus įduboje, džiovina grybus žiemai? (voverė)

3. Močiutė sėdi lovose,
Ji visa lopais
Ir nuplėškite pleistrą -
Sumokėkite ir palikite. (svogūnai)

4. Gimęs šlovei,
Apvalus, baltas, garbanotas.
Kas labai mėgsta sriubą,
Surask mane juose. (Kopūstas)

5. Žalias dryžuotas rutulys,
Pripildytas raudonos kaip karščio,
Guli ant lovos kaip krovinys,
Pasakykite, kas tai yra. (Arbūzas)

6. Apie ją žino visi boksininkai
Su ja jie vysto savo smūgį.
Nors ji ir nerangi
Bet atrodo kaip vaisius. (kriaušė)

7. Kas visą naktį daužo stogą,
Taip, beldžiasi
Ir murma ir dainuoja
Užliūliuoti? (Lietus)

8. Be rankų, be kojų,
Ar atsidaro langas? (Vėjas)
Pedagogas:. Šauniai padirbėta! Atspėjome visas mįsles.Dabar žaisime pirštais.
Pirštų žaidimas „Rudens puokštė“:
Vaikinai, renkame rudens puokštę.
Vienas du trys keturi Penki-
Rinksime lapus (vaikai suspaudžia ir sugniaužia kumščius).
beržo lapai,
šermukšnio lapai,
tuopos lapai,
drebulės lapai,
Ąžuolo lapai (pakaitomis sulenkite pirštus)
Mes surinksime.
Mame ruduo
Mes paimsime puokštę (jie suspaudžia ir sugniaužia kumščius).

– Vaikinai, šiandien kalbėjome apie rudenį, daug ką prisiminėme. Išvardijo daug rudens ženklų. O jūs, vaikinai, kaip dirbote visą rudenį? (Ir mes nuvalėme lapiją svetainėje, kad padėtume kiemsargiui ją išvalyti)

Dabar atkreipkite dėmesį į savo lenteles, ant kurių yra lankstinukai. Taisyklingai paėmėme rankenas, ištiesinome nugaras, piešiame gražiai, lėtai.
Apibraukime punktyrines linijas – surinkite lapus į krūvą.
Pedagogas: Puiku, vaikinai, jūs taip gražiai dirbote.

"Žaidimas TAIP arba NE"

- Perskaitysiu klausimus, jei atsakymas „taip“, reikia suploti rankomis, o jei atsakymas „ne“ – užsidėti rankas ant diržo.
Ar rudenį žydi gėlės?
Ar grybai auga rudenį?
Ar debesys dengia saulę?
Ar ateina žvarbus vėjas?
Ar rudenį būna šalnų?
Na, ar paukščiai lizdus kuria?
Ar atsiranda klaidų?
Gyvūnai audinės arti?
Ar visi renka derlių?
Ar paukščiai išskrenda?
Ar dažnai lyja?
Ar labai karšta saulė?
Ar vaikai gali degintis?
Na, ką man daryti – švarkus, skrybėles dėvėti?

Mokytojas: Vaikinai, apie ką mes šiandien kalbėjome? Ar patiko veikla?

Programos turinys:

  • Perpasakokite istorijos turinį.
  • Stiprinti vaikų gebėjimą vartoti prielinksnius kalboje (už, į, į, prieš, tarp).
  • Stiprinti gebėjimą naršyti erdvėje. Įtvirtinti galimybę nustatyti erdvinę kryptį kito asmens atžvilgiu: į kairę, į dešinę, priekyje, užpakalyje, viršuje, apačioje.
  • Skaičiavimo įgūdžių įtvirtinimas iš klausos per 10.
  • Įtvirtinti žinias apie liaudies amatus, vaikų gebėjimą pamatyti ir išryškinti būdingus Khokhlomos ir Gzhelio tapybos elementus, lavinti loginį mąstymą.
  • Įtvirtinti gebėjimą atspėti ir spėlioti mįsles remiantis vizualiai suvokiama informacija.
  • Padėti vaikams tapti pasakų renginių dalyviais, suteikti jiems galimybę pajusti savitą pasakos algoritmą, įvykių logiką ir sąsajas.
  • Idėjų apie vaikus formavimas moralės standartai santykiai su kitais: geranoriškumas, savitarpio pagalba, atsakingumas.
  • Ugdyti gebėjimą matyti ir suprasti, užjausti ir užjausti.

1. Organizacinis momentas.

Svečių sveikinimas.

Laba diena!

Vaikai:

Pradėkime nuo rato
Kiek džiaugsmo aplinkui!
Mes visi susikibsime už rankų
Ir mes šypsomės vienas kitam.

Mes pasiruošę žaisti
Galime pradėti susitikimą!

2. Įvadas į temą.

Sukomės, apvažiavome ir atsidūrėme pasakoje.

Animacinis filmas. Ten gyveno vyras ir moteris. Jie turėjo dukrą ir mažą sūnų.

Dukra, - pasakė mama, - eisime į darbą, prižiūrėsime tavo brolį. Neišeik iš kiemo, būk protingas – nupirksime tau nosinę.

Tėvas ir mama išėjo, o dukra pamiršo, kas jai buvo įsakyta: pasodino brolį ant žolės po langu, o ji išbėgo į gatvę pasivaikščioti. Atskrido žąsys-gulbės, pakėlė berniuką, nunešė ant sparnų.

Mergina grįžo, žiūri - bet brolio nėra! Užduso, puolė jo ieškoti, pirmyn atgal – niekur! Ji jam paskambino, apsipylė ašaromis, apgailestavo, kad bus blogai nuo tėčio ir mamos, – brolis neatsiliepė.

Ji išbėgo į atvirą lauką ir pamatė tik: tolumoje puolė žąsys-gulbės ir dingo už tamsaus miško.

Pedagogas: Vaikinai, ar žinote šią pasaką, kaip ji vadinasi?

Vaikai: Taip, mes žinome – čia rusiška liaudies pasaka „Gulbės žąsys“ .

Ar girdi ką nors verkiant? Žiūrėk, kas ta mergina? Kodėl tu verki?

Masha: Aš praradau savo brolį. Nežinai ką daryti, kur kreiptis?

Pedagogas:

Padėkime Mašai, vaikinai,
Ar ji turėtų susigrąžinti brolį?
Mums reikia skubiai surasti Ivanušką,
Tačiau mūsų kelyje yra kliūčių.

Pedagogas: O kaip mes galime padėti Mašai?

Vaikai: 1. Reikia eiti ta kryptimi, kur skrido gulbės žąsys.

2. Kelyje galime sutikti ką nors, kas matė, kur skrido.

3. Gal kas žino, kur gulbės žąsys veda vaikus.

Pedagogas: - Tada eime.

Pirmiausia pažiūrėkime atidžiau, kas mus supa?

3. Kūno lavinimas akims „Akys mato viską aplinkui“

Akys mato viską aplinkui
Aš juos apskrisiu.
Akis pamatyti viskas duota -
Kur langas, o kur kinas.

Aš juos apskrisiu
Žiūriu į aplinkinį pasaulį.

Spėkite, kuriuo keliu praskriejo gulbės žąsys? Kur Maša turėtų eiti?

Vaikai: Žąsys skrido virš kelio, esančio centre.

Pedagogas: Kodėl taip nusprendėte?

Vaikai: Nes kai gulbės žąsys praskrisdavo, kai kurias plunksnas numesdavo ant kelio.

Pedagogas: - Vaikinai, kaip manote, ką mes sutiksime toliau kelyje?

Vaikai: Manome, kad sutiksime viryklę.

Maša:

* Krosnelė, balandėlė, pasakyk
Kur dingo Žąsys?
Kur išdrįsai nuvežti Vaniją?
Ir viryklė atsako:

Aš jums padėsiu vaikai
Ir aš tau parodysiu kelią.
Bet tu man padėk
Papuošk mano stebuklingus pyragus, tada aš tau pasakysiu.

Pedagogas: - Atsisėskite prie stalų. (Pyragelius nudažykite guašu).

Muzikos garsai.

produktyvią veiklą.

"Ketvirtasis priedas"

Grupė suskirstyta į 4 pogrupius po 3 vaikus. Siūlomi 4 pyragėliai, 3 iš jų vienodi (Khokhlomos paveikslas, 4-asis pyragas skiriasi (Gzhelio paveikslas). Užduotis: suraskite kitą modelį (fretos) nupiešk pyragą ir jo piešinį ant savo pyrago.

Pedagogas: O kokie mes draugiški vaikinai?

4. Pirštų gimnastika "Draugiški vaikinai"

Pirštai ištiesti kartu
O dabar reikia juos surišti grandinėmis.
Kuris iš pirštų stipresnis?
Kas dar greičiau išspaus?

(Uždarykite ištiesintus abiejų rankų pirštus (be nykščio) ir nesilenkdami stipriai prispaudžia juos vienas prie kito, kiekvieną pirštą suspaudę tarp kitų dviejų. Tada jie nuleidžia rankas ir šiek tiek papurto.)

Jie deda savo darbus ant padėklo ir parodo prie krosnies.

Pechka: Gerai padaryta, atlikote užduotį! Viryklė sako, kad reikia eiti tiesiai.

Vaikai: Maša sutiko medį.

Pedagogas: - Vaikinai, koks čia medis, kas žino?

Vaikai: Tai obelis.

Maša:

Obelis - brangioji,
Būk mūsų draugas
Pasakyk man, kur žąsys skrido?
Kur išdrįsai nuvežti Vaniją?

Pedagogas: Vaikinai, obelis mums padės, jei atliksite jos užduotį.

Spėkite, kas nori paragauti miško obuolio? Kas pasislėpė miško proskynoje?

Vaikai: - Nuotraukoje pasislėpė voverė, elnias, pelėda, meška, kiškis.

Krūmuose pasislėpė kiškis.

Meška pasislėpė už krūmo ar mažų medžių.

Pelėda sėdi medžio įduboje.

Voverė pasislėpė už didelio medžio

Tarp medžių tyko stirna.

Pedagogas: Jūs, vaikinai, gerai padaryta! Jie atliko puikų darbą.

Pedagogas: - Na, toliau ieškokime Ivanuškos?

Vaikai: Manome – upė.

Auklėtoja: – Paklauskime jos, kur gulbės žąsys atskrido?

Maša: - Upė, upė, sakyk, kur gulbės žąsys skrido?

Upė: - Džiaugiuosi galėdamas tau padėti, bet pakilo vėjas ir sulaužė tiltą.

Pedagogas: – Pačiai upei reikia mūsų pagalbos. Kaip galime padėti upei?

Vaikai: Mums reikia remontuoti tiltą.

Mokytojas: Kaip tai galima padaryti?

Vaikai: teisingai padėkite tilto lentas, kad jos sutaptų viena su kita.

(groja muzika)

Darbas 4 pogrupiuose po 3 vaikus.

Vaikai dėlionių pavidalu surenka tiltą per upę.

Paukščių pulko garsas (žąsis).

Pedagogas: Vaikinai, ar girdite kokius nors garsus?

Vaikai: Klausyk.

Mokytojas: Iš kur jie atsiranda?

Vaikai: Atrodo iš po debesų.

Mokytojas: Pažiūrėkime į dangų. Aukštai danguje pasirodė keli būriai paukščių, skrendančių nakvoti. Kur mums eiti? Kokiam pulkui? Ar žinote, kas yra šie paukščiai?

Ant lango stiklo – trijų paukščių pulkų siluetai.

Vaikai: Mes žinome. Pirmas pulkas – gervės, antrasis – balandžiai, trečias – žąsys. Turime sekti gulbių žąsų pulką, skrendantį apačioje dešinėje.

Maša: Tuo tarpu žąsų-gulbių pulkas mane nuvežė į miško pakraštį, ant vištos kojos yra namelis, apie vieną langą, apsisuka. Senoji Baba Yaga gyvena trobelėje. Na, pagaliau pasiekėme mano brolį Ivanušką.

Baba Yaga: - Aš daug žinau apie jus, vaikai, bet ar žinote ką nors apie mane?

Vaikai: – Taip, žinome.

Pedagogas: - Papasakokime Baba Yagai, ką apie ją žinome.

5. Kūno kultūra

Tamsiame miške yra trobelė (Mes vaikštome)

Stovintis atbulas (pasisukti)

Toje trobelėje yra sena moteris (pasvirai)

Močiutė Yaga gyvena (apsisukti)

nerta nosis (parodyti nosį)

Didelės akys (parodyti akis)

Lyg anglys dega

Oho, koks piktas! (mesk pirštą)

Plaukai stojasi.

Baba Yaga: Bet Ivanuškos taip lengvai neatsisakysiu. Turite įminti mano sudėtingas mįsles. Ar žinote, kaip įminti mįsles?

Vaikai: Taip! Mėgstame įminti mįsles.

Pedagogas: – Ir mano trobelėje rasite atsakymus į mįsles.

Galvosūkiai:

1. Jis stovėjo miške,

Niekas jo nepaėmė

Su madinga raudona kepure

Geras niekur. (Amanita)

2. Virš vandens, virš upės,

Stovi su raudona barzda. (Kalina)

3. Daug draugiškų vaikinų

Jie sėdi ant to paties stulpo.

Kaip jie pradeda linksmintis -

Aplinkui sukasi tik dulkės. (Šluota)

4. Mūsų tešla pataikė,

Į karštą vietą.

Gavau – nepasimetė

Tai tapo rausva bandelė. (kepti)

5. Suku, suku - neprakaituoju,

Aš tiesiog tampu storesnis. (Suklys)

6. Aš atrodau kaip stalas,

Yra virtuvėje ir koridoriuje,

Retai einu į miegamąjį

Ir mane vadina... (taburetė)

Baba Yaga: - Tai viskas, ką tu žinai!

Dabar noriu jums pasiūlyti sunkesnę užduotį.

Spėkite, kiek sidabrinių obuolių yra ant mano viryklės?

Vaikai: Ant viryklės yra 7 obuoliai. Galite suskaičiuoti jų skaičių palei paveikslo kontūrą.

Pedagogas: - Vaikinai, ar žinote mįsles, mokate jas atspėti!

Vaikai: – Taip, mes žinome mįsles ir galime jas atspėti.

Vaikų mįslės:

1. Esu bet kokiu blogu oru,

Aš labai gerbiu vandenį.

Laikausi atokiau nuo purvo

švariai pilka (žąsis)

2. Ne jūra, ne upė,

Ir rūpesčiai? (ausys)

3. Skrybėlė vienoje pusėje,

Pasislėpė už kelmo.

Kas prieina arčiau

Žemai nusilenkia. (grybai)

4. Sukandęs dantis,

Varo nosį

Ir rusų dvasia negali pakęsti.

Senutė su kauline koja

Tai vadinama... (Baboy-Yaga)

5. Jie skraido visur,

Vaikai atrenkami.

Jie nunešami į tamsų mišką. (Gulbės žąsys)

6. Dangumi plaukioja baltos gulbės. (debesys)

Pedagogas: - Puiku, vaikinai! Puikiai atlikote visas užduotis Baba Yagi ir todėl ji, kaip žadėjo, išleidžia Ivanušką namo.

Pedagogas: Vaikinai, Baba Yaga sekėsi gerai, tiesa?

Vaikai: Taip, pažadus reikia tesėti, o jei nesate tikri, kad pažado negalite įvykdyti, tada geriau nežadėti.

Masha: - Vaikinai, esu dėkingas jums už jūsų pagalbą.

Pedagogas: - Kadangi Mašenkai laikas grįžti namo pas tėvus, mes ją paleisime ir pasakysime "Sudie!"

6. Atspindys:

Kaip manai, ar mes padėjome Mašai?

Ar Mašai buvo sunku padėti?

Vaikinai, kas buvo įdomiausia? Linksmas?

O kuris buvo lengviausias?

Kokia užduotis jums pasirodė sunkiausia?

Kaip manote, kodėl įvykdėte visas užduotis?

Vaikai: – Kadangi esame labai draugiški, galime išspręsti sunkias užduotis, padedame vieni kitiems. Dirbome komandoje.

Dėkoju visiems už aktyvų dalyvavimą.

Ir dabar kiekvienas iš jūsų giria save, sakyk – gerai! (vaikai paglostyti sau per galvą).

Kalbos ugdymas darželio parengiamojoje grupėje yra viena svarbiausių ikimokyklinukų ugdymo sričių. Būtent šiam procesui pedagogų komanda skiria daug dėmesio tiek pamokų metu, tiek kasdienėje veikloje per visą vaiko buvimo įstaigoje laikotarpį. Gebėjimo bendrauti, reikšti mintis ugdymas yra pagrindas tolesniam sėkmingam vaikų žinių ir įgūdžių įgijimui. Šiame straipsnyje kalbama apie būsimų pirmokų kalbos aplinkos organizavimą darželio sienose. Čia aprašyti įvairių metodų kalbėjimo ir bendravimo įgūdžių ugdymas. Straipsnyje pateikta informacija bus gera užuomina ne tik pedagogams ikimokyklinis bet ir tėvams.

Pagrindiniai kalbos ugdymo krypties uždaviniai darželyje

Švietimo ir mokymo parengiamojoje grupėje programos skyrius apima šiuos tikslus:

  • turtingo ir aktyvaus vaiko žodyno formavimas;
  • ikimokyklinuką supančios kalbos aplinkos kūrimas;
  • ugdyti bendravimo kultūrą;
  • nuoseklios kalbos formavimas;
  • gerina gebėjimą taisyklingai tarti garsus ir žodžius.

Iš papildomos informacijos sužinosime, kaip šešerių metų vaikui ugdyti visus aukščiau išvardintus įgūdžius.

Būsimų pirmokų kalbos raidos formavimo būdai

Šešerių metų vaiko mokytojų ir tėvų užduotis yra ne tik išmokyti jį kalbėti, bet ir duoti visapusiška plėtra. Žemiau pateiktos ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos ugdymo priemonės padės įvykdyti šiuos dalykus. Jie apima šiuos punktus:

  1. Bendravimas su bendraamžiais ir suaugusiais.
  2. Vaiko radimas kultūrinėje kalbinėje aplinkoje.
  3. Išsilavinimas Gimtoji kalba klasėje.
  4. Susipažinimas su darbais grožinė literatūra ir menas gimtąja kalba.

Vaikų kalbos įgūdžiams lavinti naudojami metodai

6-7 metų vaikas vis dar mėgsta žaisti. Todėl, kad žinių gavimo iš jo procesas būtų sėkmingas, jos turi būti pateiktos įdomia forma. Kas gali sužavėti kūdikį? Ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos ugdymo metodika apima tokius įdomius informacijos pateikimo ir sėkmingų mokymosi rezultatų metodus:

1. Vizualiniai metodai:

  • stebėjimas ekskursijų ir pasivaikščiojimų metu;
  • atskiro objekto, siužeto paveikslo ar nuotraukos tyrimas;
  • Žodinis žaislų ir vaizdų aprašymas;
  • perpasakojimas pagal siužetinį paveikslą, filmo juostą, pagal objektų grupę.

2. Verbaliniai metodai:

  • meno kūrinių skaitymas ir perpasakojimas;
  • pasakojimas remiantis vaizdinė medžiaga ir be jo;
  • mintinai išmokti eilėraščius ir mažas prozos ištraukas;
  • apibendrinantis pokalbis apie pasakos, istorijos prasmę;
  • pasakojimo sudarymas pagal paveikslėlių grupę.

3. Praktiniai metodai:

  • didaktiniai žaidimai, skirti lavinti ikimokyklinukų kalbą;
  • dramatizacijos;
  • Dramatizavimo žaidimai;
  • plastinės studijos su komentarais;
  • apvalių šokių žaidimai.

Kaip praktiškai pasiekti norimą efektą plėtojant šešiamečių ikimokyklinukų kalbą, bus aptarta kitoje straipsnio dalyje. Žemiau pateikti pratimų ir žaidimų aprašymai padės tėvams ir globėjams pasiekti puikių rezultatų šia kryptimi.

Darbas su garso tarimu

Kalbos ugdymo užsiėmimai su vyresniais vaikais ikimokyklinio amžiaus apima pratimus, skirtus atskirti tam tikras garsų grupes: balsinį ir kurčiąjį, šnypštimą ir švilpimą, kietą ir minkštą. Štai keletas tokių žaidimų pavyzdžių.

  1. "Pakartoti". Vaikučiui siūloma kartoti panašaus tarimo žodžius po suaugusiojo: aguona-bak-so, panele-house-smoke ir kt. Šios užduoties tikslas – priversti vaiką aiškiai tarti garsus, taip užtikrinant, kad jis juos atskirtų ir girdėtų , koks skirtumas.
  2. „Panašus ar nepanašus“. Iš žodžių grupės ikimokyklinukas turi išskirti tą, kuris garsu stipriai skiriasi nuo visų kitų. Pavyzdžiai: „mak-bak-tak-ram“, „citrinų pumpurų-šamo vagonas“ ir kt.
  3. „Pagauk garsą“. Pratimo tikslas – išmokyti vaiką išgirsti tam tikrą balsį ar priebalsį ir atskirti jį nuo srauto. Žaidimo taisyklė: suplokite rankomis išgirdę „A“. Apytikslis garso srautas: U-A-M-R-A-L-O-T-A-B-J-S-A-A-O-K ir kt.
  4. „Rasti paveikslėlį pagal pirmąjį garsą“. Vaikui įteikiamos kelios kortelės su daiktų atvaizdais. Suaugęs žmogus vadina garsą, o vaikas pasirenka objektą, kurio vardu jis yra pirmasis. Panašiai užduotis atliekama siekiant nustatyti paskutinį žodžio garsą.

Atliekant tokius pratimus vaikas mokomas ne tik girdėti garsus, bet ir izoliuoti juos nuo bendros tėkmės, vykdyti žodžius. O sėkmingas žodžių foneminės struktūros įvaldymas yra raktas į raštingą rašymą ateityje.

Kalbos raida parengiamojoje darželio grupėje: intonacinė pusė

Ritmas, melodija, balso galia, tembras, kalbos greitis – tai elementai, kurie bendravimą daro gyvą ir ryškų. svarbu su ankstyvas amžius išmokykite vaiką teisingai vartoti garsinę kalbos pusę. Norėdami tai padaryti, galite naudoti toliau pateiktus pratimus.

  1. „Baik sakinį“. Vaikas kviečiamas pasirinkti išraiškos eilėraštį. Pavyzdžiai: „Kur tu buvai, Tanečka? (atsakymas: „Aš parėjau namo su močiute“), „Mūsų dantytas krokodilas...“ (atsakymas: „Paėmiau kepurę ir nurijau“). Priebalsių žodžių parinkimas šiame pratime ne tik ugdo intonacinį išraiškingumą, bet ir moko suvokti poetinę kalbą.
  2. "Papasakok man istoriją". Vaikui reikia ne tik žodžiais perteikti kūrinio siužetą, bet ir atkurti vieno ar kito veikėjo balso intonaciją.
  3. „Pasakyk žodį lėtai/greitai“. Ši užduotis padeda lavinti kalbos tempą. Kai vaikas išmoksta tarti žodžius, užduotis tampa sudėtingesnė. Jo prašoma pasakyti visą sakinį tam tikru tempu.
  4. „Didelis ir mažas gyvūnas“. Šio žaidimo pagalba vaikas išmoks valdyti balso galią. Jis kviečiamas parodyti, kaip urzgia mažas šuo (ar bet koks kitas gyvūnas), o paskui – didelis.

Aktyvaus žodyno turtinimas

Kalbos ugdymo užsiėmimai parengiamojoje grupėje šia kryptimi turi tikslą išmokyti vaiką pasirinkti antonimus, sinonimus, atskirti polisemantinius žodžius ir mokėti juos teisingai vartoti kalboje. Pratimai ir didaktiniai žaidimai padės pasiekti sėkmingą rezultatą. Kai kurie jų pavyzdžiai pateikiami žemiau.

  1. „Surask žodžio priešingą reikšmę“ (antonimai). Pavyzdžiui: "Sniegas baltas, bet žemė ...".
  2. „Sugalvokite paveikslėlio sakinį“ (dviprasmiški žodžiai). Vaikas turi dalykines korteles su svogūno (daržovės) ir lanko (ginklo) atvaizdu. Jis turi sudaryti sakinį su šiomis sąvokomis.
  3. „Pasakyk kitaip“ (sinonimų pasirinkimas). Suaugęs sako: „Didelis“. Vaikai turėtų pasirinkti jam artimus žodžius: didžiulis, didžiulis, milžiniškas ir pan.

Šiuos ir kitus panašius didaktinius pratimus darželio auklėtojai gali įtraukti į kalbos raidos užsiėmimų santrauką parengiamojoje grupėje kaip vaikų mokymo metodą.

Kalbos gramatinės struktūros formavimas

Šešiamečių kalbos ugdymas šia kryptimi apima ikimokyklinio amžiaus vaikų mokymą vartoti žodį teisingu skaičiumi, lytimi ir raidėmis. Taip pat jau tokio amžiaus vaikai turėtų žinoti nenusakomus žodžius (paltas, pianinas). Kalbos ugdymo pamokos parengiamojoje grupėje būtinai apima pratimus, skirtus mokyti kompetentingai vartoti „sunkius“ veiksmažodžius: „nusirengti-nusirengti“, „apsirengti“. Teisingai pritaikyti šias sąvokas komunikacijoje galima tik nuolat įtvirtinant įgytas žinias žaidimų veikloje ir Kasdienybė. Pavyzdžiui, besiruošiant pasivaikščioti pakvieskite vaiką pasipasakoti, ką jis veikia (deda kepurę, aprengia lėlę ir pan.).

Kalbos ugdymas parengiamojoje grupėje taip pat apima žodžių darybos mokymą. Vaikams labai patinka tokio pobūdžio žaidimai: „Pavadink jauniklį iš mamos vardo“ (ežiukas turi ežiuką, o arklys – kumeliuką), „Pagalvok (pavasaris - pavasaris, strazdanos).

Gebėjimo kurti nuoseklius teiginius formavimas

Aprašymai, samprotavimai, pasakojimai yra kalbos pagrindas. Vaikui pradėjus kalbėti, tėvų ir mokytojų užduotis yra išmokyti jį teisingai sudaryti sakinius iš žodžių, o iš sakinių – nuoseklų tekstą. Nuo ankstyvos vaikystės kūdikis turi girdėti aplink save.Norint tai padaryti, reikia su juo daug kalbėtis, skaityti knygas, žiūrėti ir komentuoti mokomuosius animacinius filmukus. Namuose ir namuose, norint plėtoti nuoseklią kalbą šia kryptimi, rekomenduojama naudoti didaktiniai pratimai. Mokytojas-auklėtojas gali saugiai juos supažindinti su pamokos apie kalbos ugdymą parengiamojoje grupėje metmenis. Pažvelkime į keletą tokių žaidimų pavyzdžių.

  1. – Pagalvokite apie istorijos tęsinį. Vaikui rodomas vienas siužeto paveikslas. Jis aprašo tai, ką mato, ir toliau plėtoja siužetą.
  2. Sudėkite paveikslėlius teisinga tvarka ir sukurkite istoriją.
  3. "Kas buvo prieš tai?" Ikimokyklinukas mato paveikslėlį, kuriame matyti istorijos pabaiga. Jis turi sugalvoti jos pradžią.
  4. "Nupiešk istoriją" Vaikas skaitomas smulkus darbelis ir tada paprašė iliustruoti tai, ką išgirdo. Pabaigoje kūrybinis procesas Vaikas perpasakoja istoriją iš savo nuotraukos.

Sėkmingo ikimokyklinuko kalbos raidos rodikliai

Pagaliau mokslo metai parengiamojoje grupėje vaikas turėtų žinoti ir mokėti:

  • sukurti nuoseklią istoriją pagal siūlomą paveikslą;
  • perpasakoti trumpus meno kūrinius;
  • palaikyti pokalbius su suaugusiais ir bendraamžiais;
  • kalboje vartokite mandagumo žodžius;
  • atsakykite į klausimus visais sakiniais.

Logopedinė pamoka „Švelnus ženklas žodžio gale“.

2 klasė

Tikslas : išmokite nurodyti priebalsio garso švelnumą raštu, naudodami minkštąjį ženklą.

Užduotys:

1) pristatyti antrąjį priebalsių minkštumo nurodymo būdą;
2) ugdyti gebėjimą skirti minkštuosius ir kietuosius priebalsius;
3) ugdyti gebėjimą rašyti žodžius su minkštuoju ženklu žodžių gale;
4) lavina foneminį suvokimą, garsinių raidžių analizės ir sintezės įgūdžius;
5) tobulinti ir praturtinti leksika;
6) ugdyti dėmesį (stabilumą, koncentraciją, perjungimą), klausos ir regos atmintį, loginį mąstymą (apibendrinimas, klasifikavimas).

Įranga: stilizuotas švelnaus ženklo paveikslas, temos gyvūnų, paukščių, žuvų, ežero nuotraukos; įgarsinimo schemos, kortelės, painūs laiškai, paveikslėliai (kreida, suvytas, stulpas, šeši), pristatymas.

Pamokos eiga

I. Organizacinis momentas.

L. Tas, kuris atspėja žodį ir iškviečia paskutinį jame esantį garsą, atsisės, apibūdins.

Kas ateina po ryto? (Po ryto ateina DIENA; paskutinis garsas žodyje DIENA yra [N ']; šis garsas yra priebalsis, švelnus)
- Kiek dienų per savaitę? (Savaitėje yra SEPTYNIOS dienos; paskutinis garsas žodyje SEVEN yra [M']; šis garsas yra priebalsis, švelnus)
Kas yra tarp vasaros ir žiemos? (Tarp vasaros ir žiemos – RUDENS; paskutinis garsas žodyje RUDENS yra [N ']; šis garsas yra priebalsis, švelnus)
Kaip vadinasi antra savaitės diena? (Antra savaitės diena vadinama ANTRADIENIS; paskutinis garsas žodyje ANTRADIENIS yra [K]; priebalsis, kietas)
II. Darbas su medžiaga.

1. Trumpalaikės klausos atminties ir loginio mąstymo ugdymas(operacijų apibendrinimas, klasifikavimas), temos priartinimas prie pranešimo.

L. Prisiminkite ir pasakykite visus žodžius dar kartą.

APIE. DIENA, SEPTYNI, RUDENS, ANTRADIENIS

L. Kaip manai, kuris žodis yra perteklinis? Kodėl?

APIE. Papildomas žodis – ANTRADIENIS; šis žodis yra nereikalingas, nes paskutinis garsas yra sunkus.

L. Vaikinai, kodėl žodžiais: diena, septyni, ruduo, paskutinis garsas yra švelnus priebalsis?

APIE. Žodžiuose: diena, septyni, ruduo, paskutinis priebalsio garsas yra švelnus, nes po priebalsės raidės žodžio gale rašomas švelnus ženklas.

L. Kokį vaidmenį žodžiuose vaidina minkštasis ženklas?

APIE. Minkštasis ženklas skirtas sušvelninti priebalsį

L. Kokia bus mūsų pamokos tema?

2. Pamokos temos ir tikslo komunikacija.

APIE. Švelnus ženklas žodžio pabaigoje

L. Šauniai padirbėta. Šiandien kalbėsime apie minkštąjį ženklą žodžio pabaigoje ir sustiprinsime gebėjimą taisyklingai rašyti bei skaityti žodžius šia raide.

Nuo ko pradėti? Žinoma su savęs masažas: 1) Triname rankas - plauname KARTĄ, triname rankas - plauname DU, triname rankas - plauname TRYS. 2) Triname ausis. (Skaičiuoju VIENAS, DU, TRIJI, KETURI, ausis patrinkite priešinga kryptimi!) 3) Patraukite ausų spenelius žemyn (VIENAS, DU, TRYS, KETURI ir dar kartą VIENAS, DU, TRIJI, KETURI) Puiku!

Ir tam, kad jūs ir aš teisingai ištartume visus garsus, atlikime artikuliacinę gimnastiką.

„Šypsena“ (1-2-3-4-5)

„Staktis“ (1-2-3-4-5)

(„Tvora“) (1-2-3-4-5)

(„Vamzdelis“) (1-2-3-4-5)

„Namas atsidaro“

3. Raidės b vaizdo taisymas, plėtra smulkiosios motorikos įgūdžius, vizualinis dėmesys, regos gnosis.

L. Kortelėje raskite kiekvieną raidę b ir apibraukite pieštuku.

Užrašykite savo atsakymą ant kortelės po paveikslėliu. Kiek raidžių apibraukei?(DU)

4. Žinių apie minkštąjį ženklą įtvirtinimas.

L. Kuo raidė b skiriasi nuo visų kitų raidžių?

APIE. Raidė b nuo kitų raidžių skiriasi tuo, kad neturi garso.

5. Sudarykite žodžius iš raidžių, derinkite prie jų paveikslėlius ir pasirašykite.

R, O, X

E, M, L

U, O, L, G paveikslai: kreida, kampas, choras

Kiekvieno žodžio pabaigoje pridėkite minkštą ženklą. Kokius žodžius gavai? Užrašykite juos po savo nuotraukomis.

Kreida-kampas-hor-

L. 1-ąją žodžių porą palyginkime pagal reikšmę, garsą, rašybą.

- Ką reiškia žodis MEL; įstrigo?

(Kreita yra medžiaga, naudojama rašant ant lentos mokykloje; „Stranded“ yra sekli vieta upėje ar jūroje)
- Koks paskutinis garsas žodyje MEL; įstrigo?

(Paskutinis garsas žodyje MEL yra [L], žodyje MEL yra [L '])

(Šiuos žodžius skirtingai rašo paskutinė raidė – švelnus ženklas žodyje MEL)
Kiek garsų yra žodyje MEL? įstrigo?

(Žodyje MEL - 3 garsai, žodyje MEL - 3 garsai)

Ką reiškia žodis HOR? CHORAS?

(Choras – grupė žmonių, kurie dainuoja kartu; FERRINE – plėšrus gyvūnas, graužikas)
- Koks paskutinis garsas žodyje CHORAS; CHORAS?

(Paskutinis garsas žodyje CHORUS - [R], žodyje CHORUS - [R '])
Kuo skiriasi šių žodžių rašyba?

(Šių žodžių rašyba skiriasi paskutine raide - minkštu ženklu žodyje KHORI)
Kiek garsų yra žodyje CHORAS? CHORAS?

(Žodyje CHORAS - 3 garsai, žodyje CHORAS - 3 garsai)
– Kokia gali būti išvada?

APIE. Minkštas ženklas neturi garso. Jis sušvelnina paskutinį žodžio garsą ir pakeičia žodžio reikšmę.

6. Foneminio suvokimo ugdymas. (Kūno kultūros minutė)

L. Vaikinai, minkštas ženklas yra labai svarbi raidė. Kviečiu žaisti, o tuo pačiu išbandyti savo gebėjimą girdėti ir klausytis. Vardinsiu žodžius, jei išgirsi žodį su b - pritūpęs, be b - šuolis.

Tapo , arklys↓, šulinys, muilas, muilas↓, visas↓, garas, svoris, davė, plienas↓, valgė, eglė↓.

7. Stabilumo, dėmesio perjungimo ir koncentracijos, atminties, mąstymo (apibendrinimas, klasifikavimas), garsinių raidžių sintezės ir analizės ugdymas.

L. Truputį pažaidėme, tęsiame pamoką.

Pažvelkite į nuotraukas ir įvardykite, kas jose yra.

(Gyvūnų nuotraukos: briedis, vilkas, elnias, lūšis, lokys.)

APIE. Nuotraukose: briedis, vilkas, elnias, lūšis, lokys.

L. Pažymėkite atitinkamą paveikslėlį su gyvūnų vardais.

Kokie žodžiai rašomi b?

APIE. Minkštasis ženklas užrašytas žodžiais: briedis, elnias, lūšis, lokys.

L. Kodėl šiuose žodžiuose reikia b?

APIE . Švelnus ženklas sušvelnina paskutinį šių žodžių garsą.

L . Kuris iš šių gyvūnų yra keisčiausias? Kodėl?

APIE. Papildomas gyvūnas yra VILKAS, nes šiame žodyje nėra švelnaus ženklo.

L. Dešinėje esančiame stulpelyje pasirinkite kiekvienam gyvūnui po ženklinį žodį ir gautas frazes sujunkite linijomis. (Nerangus lokys, pilkasis vilkas, dėmėtasis elnias, gudri lūšis, didžiulis briedis)

L. Koks žodis „paslėptas“ žodyje ELNIAS?

APIE. Žodyje ELNIAS „paslėpė“ žodį TINGUMAS.

L. Kita užduotis. Sudarykite sakinius iš žodžių ir užrašykite juos:

1. slėpėsi, miškuose, dažniau, briedis. (Briedis pasislėpė miško tankmėje. Briedis pasislėpė miško tankmėje.)
2. žolė, šakelės, briedžiai, valgo ir. (Briedis valgo žolę ir šakeles. Briedis valgo žolę ir šakeles. Briedis valgo žolę ir šakeles.)
3. žvėris, briedis, didžiulis. (Briedis yra didžiulis gyvūnas.)

Perskaitykite gautus sakinius.Kokiais žodžiais susipažinote su b? (briedis, gyvūnas)

III. Pamokos santrauka.

L. Vaikinai, ką mes šiandien pataisėme klasėje? (Gebėjimą taisyklingai skaityti ir rašyti žodžius įtvirtinome su b) Kas tau šiandien patiko? Įvertink savo darbą pamokoje ir pakelk žetonus: žalias, jei susidomėjau, viskas pavyko ir pamokoje viskas aišku; geltona - jei man nebuvo labai lengva pamokoje arba ko nors nesupratau; raudona - jei man buvo sunku.


Savivaldybės biudžetinė ikimokyklinė įstaiga švietimo įstaiga Darželis Nr. 27 „Charoite“

OOD santrauka apie kalbos raidą parengiamojoje grupėje

Pedagogas:

Štol Natalija Aleksejevna

2017 m. balandžio mėn

Krasnogorskas

Maskvos sritis

Pamokos apie kalbos ugdymą parengiamojoje grupėje santrauka

Pamokos tikslai:

1. Išmokti atrinkti ir kalboje vartoti apibendrinančią reikšmę turinčius žodžius.

2. Turtinti vaikų žodyną sinonimais ir antonimais, mokėti atrinkti pavyzdžius.

3. Prisiminkite ir vardinkite pasakas pagal pasakų herojus, lavinkite vaizduotę ir kalbos kūrybiškumas vaikai.

Užduotys:

1. Ugdykite gebėjimą sudaryti mažybinius žodžius iš auklėtojo pateiktų daiktavardžių. Žaidimas „Pavadink meiliai“.

2. Didaktinis žaidimas„Pavadink savo namą“ – išmokite teisingai pavadinti gyvūno būstą (namą).

3. Išmokti sudaryti būdvardžius iš daiktavardžių (lapė – lapė).

4. Išmokite savo kalboje naudoti lyginamuosius žodžius ir frazes.

5. Ugdykite gebėjimą atpažinti gyvūną pagal aprašymą (kailis, nosis, akys) – palyginimo metodas.

6. Namų adreso ir telefono numerio kartojimas.

Pamokos tipas:

Anksčiau įgytų žinių įtvirtinimas.

Pamokos forma:

Tiesiogiai švietėjiška veikla

Trukmė:

30 minučių

Nariai:

Grupės mokiniai

Mokinių amžius:

6-7 metų amžiaus

Įranga ir medžiagos:

Mažas kamuoliukas,

Preliminarus darbas:

Darbo su vaikais metodai ir technikos:

Vizualinis: iliustracijų demonstravimas, veiksmo metodo rodymas, pavyzdžio rodymas; žodinis: mokytojo pasakojimas, vaikų paaiškinimas; praktinis: užduočių atlikimas.

Pamokos struktūra:

Ugdykite gebėjimą sudaryti mažybinius žodžius iš mokytojo pateiktų daiktavardžių. Žaidimas „Aš esu žebenkštis“.

Didaktinis žaidimas „Pavadink savo namą“ – išmokite teisingai pavadinti gyvūno būstą (namą).

Išmokti sudaryti būdvardžius iš daiktavardžių (lapė – lapė).

Išmokite savo kalboje naudoti lyginamuosius žodžius ir frazes.

Ugdyti gebėjimą atpažinti gyvūną pagal aprašymą (plauką, nosį, akis) – palyginimo metodas.

Namų adreso ir telefono numerio kartojimas.

20 minučių

Pamokos pabaiga

Pamokos apibendrinimas, įgytų žinių patikrinimas.

5 minutės

Pamokos eiga:

Vaikinai stovi puslankiu. Mokytojas yra centre su mažu kamuoliuku rankose.

Mokytojas: Vaikinai! Prašiau atsistoti puslankiu, petys į petį, kad jaustumėtės kaip viena organizuota, darni grupė, o nesėkmės atveju visada pajustumėte savo draugo, bendražygio petį, kuris visada ateis. tavo pagalba.

Pagalvokime, kaip norėtum, kad tave vadintų grupėje ir kaip tave meiliai vadina tavo mama. Kai perduodate kamuolį, garsiai ir aiškiai pasakykite savo vardą.

Vaikai perduoda kamuolį vienas kitam ir meiliai vadina savo vardus (Sveta - Svetochka).

Mokytojas: Vaikinai! Tačiau galite meiliai vadinti ne tik save, bet ir mus supančius objektus. Pabandykime sudaryti mažybinius žodžius, tai yra, pažaiskime žaidimą „Pavadink meiliai“.

Mokytojas šaukia žodį ir perduoda kamuolį vaikui, kuris iš jo suformuoja mažybinę formą. Pavyzdžiui, gėlė yra gėlė, nosis yra nosis, suknelė yra suknelė ir tt Tada vaikai ramiai susėda ant kėdžių prie stalų.

Mokytojas tikrina tolesnį vaikų pasirengimą pamokai (nugara tiesi, kojos tiesios, rankos sulenktos – dešinė viršuje).

Pedagogas: Paskutinėje pamokoje prisiminėme žodžius, kurie vadinami sinonimais, tai yra, atrinkome žodžius, kurie yra artimi reikšmei.

Prašo vieno iš vaikų priminti ir pateikti pavyzdžių. Vaikai pasirenka sinonimus žodžiams „priešas“, „darbas“, „tinginys“.

Pedagogas: Šiandien dirbsime su žodžiais dirbti – netvarka. Kokia šių žodžių prasmė, vaikinai? Kaip tokie žodžiai vadinami?

Prašo vieno iš vaikų apibrėžti antonimus, pateikti pavyzdžių.

Pedagogas: Nagi, vaikinai, pabandykime pasiimti antonimus, tai yra žodžius, kurių prasmė yra priešinga šiems žodžiams: diena - naktis; malonus piktas; į priekį ir atgal; mandagus – nemandagus; darbštus – tinginys; aukštas - žemas; tvarkingas - apleistas; siauras Platus; iš viršaus - žemyn; dešinė Kairė; draugas – priešas; drąsus yra bailys.

Siekdamas geriau suprasti ir įsiminti, mokytojas remiasi poetine forma.

Pedagogas: „Pasakysiu žodį“ aukštas “, o tu atsakysi ... (žemas).

Aš pasakysiu žodį „toli“, o jūs atsakysite... (arti).

Aš pasakysiu tau žodį „bailius“, tu atsakysi... (drąsus).

Dabar aš pasakysiu "pradžia" -

Na, atsakyk... (pabaiga!)

Antonimų žaidimo pabaigoje mokytojas giria vaikus.

Pedagogas: Dabar pažiūrėkite, vaikinai, į molbertą. Prisiminkime I. Tokmakovos eilėraštį „Žuvyte, žuvyte, kur tu miegi?“.

Ant molberto uždėkite dvi demonstracines nuotraukas.

Mokytojas: Vaikinai! Kuris iš jūsų gali mums perskaityti šį eilėraštį? Prašau, Anė. Neatsitiktinai pašaukiau Anę prie molberto. Ji labai gerai perskaitė šį eilėraštį ir balsu išryškino visas žodžių pabaigas. Pakartokime kartu: lapė turi lapių pėdsaką. (Balsu pabraukite būdvardžio galūnę).

Mokytojas kamuoliuko pagalba veda žaidimą "Kieno pėdsakas?" Vaikai perduoda kamuolį vienas kitam, sako atsakymą:

karvė – karvė

kiškis - kiškis

Avis – avis

arklys – arklinis

katė - katė

Ožka – ožka

Paršelis – paršelis

Ežiukas – ežiukas

Voverė – voverė

vilkas – vilkas

lapė – lapė

Pedagogas: Iš eilėraščio sužinojome, kad gyvūnai gyvena namuose. Kaip vadinasi jų namai?

Kamuolio pagalba žaidžiamas žaidimas „Kas kur gyvena?“: skruzdėlynas skruzdėlyne, paukštis lizde, lokys urve, ryklys jūroje, lydeka upė, bitės avilyje, lapė duobėje, voverė įduboje, vilkas - dauboje, bebras - trobelėje, ant užtvankos, šuo - veislyne, višta - vištidėje, avis - avidėje, arklys - tvarte.

Pedagogas: Kur gyvena mano vaikai? Kas gali nurodyti savo namų adresą?

Išklausykite 3 - 4 vaikų atsakymus.

Žaidimo pabaigoje reikia pagirti vaikinus. Tada vaikai tyliai stovi šalia savo vietų, mokytojas veda kūno kultūros minutę:

„Padarėme sniego gniūžtę,

Ausys buvo pagamintos vėliau.

Ir tik vietoj akių

Mes turime anglių.

Kiškutis išėjo gyvas

Jis turi uodegą ir galvą.

Netraukite už ūsų -

Iš šiaudų jie

plonas, blizgus,

Kaip tikri"

O dabar, vaikinai, pažiūrėkime, kaip jūs žinote pasakas. aš paskambinsiu pasakų herojai, o tu pasakyk man pasakos pavadinimą. Atidžiai klausytis:

1. Karalius, trys sūnūs, Sivka-burka, princesė - "Sivka-burka".

2. Pikta pamotė, dvi dukros, Kalėdų Senelis – „Morozko“.

3. Caras, trys sūnūs, Ivanuška, kuprotas arklys, princesė - "Kuprotasis arklys".

4. Karalius, trys sūnūs, strėlė, pelkė, varlė - "Princesė yra varlė".

5. "Tėvas, pamotė, trys dukros, karalius, princas, fėja -" Pelenė ".

Ant molberto uždėkite paveikslėlį su pasakiškų miško gyvūnų atvaizdu. (Priedas)

Užduotis vaikams: atidžiai apžiūrėkite paveikslėlį, išsirinkite jums patinkantį gyvūną, apibūdinkite, tuo pačiu pasakykite, kuo jis skiriasi nuo kitų gyvūnų. Kaip jis vadinamas pasakose ir kokiose pasakose randamas? Vaikai išeina ir pasakoja apie pasirinktus gyvūnus.

Pavyzdžiui, lapė yra gudri, melagė, raudona, pūkuota, labai graži uodega, ausys viršuje. Jie vadina ją seserimi lape, lape-Patrikeevna. Jis aptinkamas pasakose: „Meduolis“, „Sesuo lapė ir pilkasis vilkas“, „Lapė su kočėlu“; pelė maža, pilka, ilga uodega, akys – kaip karoliukai. Pelė-norushka. Pasakos: "Teremok", "Ropė", "Ryaba višta"; vilkas - pilkas vilkas, dantys spragsėja, kai alkanas kaukia į mėnulį, akys piktos. Pilkas vilkas. Pasakos: „Teremok“, „Sesuo Lapė ir pilkasis vilkas“, „Raudonkepuraitė“.

Pedagogas: Gerai, vaikinai. Jie padarė gerą darbą. Ką mes šiandien veikėme? Ką naujo išmokote?

Literatūra:
1. Agapova I., Davydova M. Literatūriniai žaidimai vaikams; Lada - Maskva, 2010. - 192 p.

2. Bondareva L. Yu. Ikimokyklinukų ir jaunesnių moksleivių raštingumo mokymas. Pratimai kiekvienai dienai; Plėtros akademija - , 2008. - 288 p.

3. Buneev R. N., Buneeva E. V., Kislova T. R. Kelyje į ABC. Vadovėlis-sąsiuvinis ikimokyklinukams 4-6 metų 4 dalių. 2 dalis; Balass - Maskva, 2008. - 450 p.
4. Varentsova N. S. Ikimokyklinio amžiaus vaikų mokymas skaityti ir rašyti. Užsiėmimams su 3-7 metų vaikais; „Mosaic-Synthesis“ - Maskva, 2009. - 112 p.

5. Kalbos raida. Papildomos medžiagos. Daržovės, vaisiai, uogos; Corypheus - Maskva, 2010. - 112 p.